Warszawa, w nadchodzący piątek, stanie się areną znaczącego zgromadzenia publicznego. To wydarzenie ma potencjał wprowadzić pewne nieprawidłowości w płynności ruchu ulicznego. Policja stołeczna jest jednak odpowiednio przygotowana do zabezpieczenia tego protestu, zapewniając bezpieczne warunki dla wszystkich jego uczestników.

Funkcjonariusze stołecznej policji będą pełnić pieczę nad bezpieczeństwem zarówno demonstrantów jak i osób niezwiązanych z manifestacją. Będą obserwować sytuację na drogach, organizować możliwe objazdy oraz udzielać wsparcia tym, którzy znajdą się w potrzebie.

Zgodnie z informacją od organizatorów, zgromadzenie ma rozpocząć się 10 maja o godzinie 12:00 na Placu Zamkowym. Przewidziana trasa manifestacji obejmuje ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, Marszałkowska, Rondo Romana Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie, Rondo Charles’a de Gaulle’a, powrót na ul. Nowy Świat, oraz Plac Trzech Krzyży i ulicę Wiejską, gdzie o godzinie 22:00 przewidziane jest zakończenie marszu.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zwracanie uwagi na obowiązujące w Warszawie znaki drogowe oraz przestrzeganie poleceń wydawanych przez policję. Należy również mieć na uwadze, że niektóre ulice mogą zostać czasowo zamknięte dla ruchu.

Naruszenie przepisów ruchu drogowego będzie skutkować decydującą reakcją ze strony policji, a także konsekwencjami prawnymi. Będziemy na bieżąco informować o utrudnieniach w ruchu ulicznym w Warszawie oraz o możliwych objazdach.

Zalecamy wcześniejsze zaplanowanie alternatywnych tras przemieszczania się po mieście i korzystanie z warszawskiego transportu publicznego, zamiast własnych samochodów.

W zabezpieczeniu zgromadzenia biorą udział funkcjonariusze ze wszystkich jednostek podległych Komendantowi Stołecznemu Policji, w tym: prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej oraz zespołu antykonfliktowego, którego zadaniem jest niwelowanie sytuacji kryzysowych oraz łagodzenie emocji. Wsparcie zapewni także Komendant Główny Policji, angażując do tej operacji policjantów z innych garnizonów.

Nie zapominajmy o potencjalnych zagrożeniach oraz o obowiązujących na terenie miasta stopniach alarmowych CRP. Przywołujemy także do informowania funkcjonariuszy na miejscu o każdej stwierdzonej nieprawidłowości.

Pamiętajmy, iż każdy ma prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów, jednak nie mogą one łamać obowiązujących przepisów prawa ani stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia innych osób.