W stolicy Polski, w placówce o nazwie Muzeum Warszawy, rozpoczęto akcję zbierania przedmiotów oraz relacji świadków z V Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbył się w 1955 roku. Celem muzealników jest kontakt z osobami mogącymi podzielić się swoimi doświadczeniami, zniweczyć krążące mity lub dostarczyć artefakty związane z tym historycznym wydarzeniem. Zebrane opowieści oraz pożyczone eksponaty mają stanowić uzupełnienie wystawy planowanej na lato 2025 roku, która będzie poświęcona właśnie festiwalowi sprzed siedemdziesięciu lat.

V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, który miał miejsce w Warszawie latem 1955 roku, jest uznawany za jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń tego czasu. Do stolicy Polski przybyło wtedy około 30 tysięcy osób reprezentujących 114 różnych krajów. Przez dwa tygodnie Warszawa stała się areną koncertów, wystaw, spotkań i odczytów. Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie z ludźmi z innego kontynentu.

Wśród atrakcji festiwalu znalazły się m.in. nowo otwarte obiekty – Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Dziesięciolecia. Dekoracje malarskie wielkiego formatu zdobiły przestrzeń publiczną. Całość odbywała się na tle ruin odbudowywanego miasta, w atmosferze dwutygodniowego karnawału różnorodności kultur. Festiwal miał za zadanie przedstawiać przewagę socjalizmu nad kapitalizmem, ale w rzeczywistości był doświadczeniem pokoleniowym dla osób dorastających w powojennej rzeczywistości.

W 2025 roku, na siedemdziesiątą rocznicę Festiwalu Młodzieży, Muzeum Warszawy planuje otworzyć dużą wystawę dedykowaną tym wydarzeniom. Wystawa, poza rekonstrukcją społecznej historii festiwalu, będzie dotykała takich tematów jak: istotność awansu społecznego w latach 50., budowa socjalistycznej Warszawy czy koniec epoki socrealizmu w sztuce.

W związku z nadchodzącą wystawą, Muzeum Warszawy rozpoczęło działania związane ze zbieraniem pamiątek i zaprosiło osoby, które uczestniczyły w festiwalu na spotkania, na których będą mogły podzielić się swoimi wspomnieniami. Od maja 2024 roku, co tydzień, w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta odbywają się dyżury. Organizatorzy zapraszają każdej środę, począwszy od 8 maja, w godzinach między 10:00 a 15:00 do Lapidarium muzealnego, a jeśli pogoda jest niekorzystna – do kawiarni Same Fusy.