Przez cały kwiecień, do ostatniego dnia miesiąca, miłośnicy sztuki współczesnej mają możliwość oglądania ekspozycji Neonowe ptaki nad Wisłą umieszczonej w okolicach pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tymczasem, 25 kwietnia zorganizowano spotkanie finałowe z twórcami wystawy. Choć to koniec pierwszego etapu wystawy, dla neonowych ptaków to jednak nie koniec ich historii. Zostanie ona kontynuowana jesienią, na co już teraz zapowiada się Dzielnica Wisła.

Od początku roku na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona można podziwiać figury Pliszki, Wilgi, Słonki i Dudka. Od stycznia aż do końca kwietnia są one eksponowane w specjalnie przygotowanych kubikach usytuowanych na wysokości pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Spotkanie kończące pierwszą odsłonę wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 17:00. Podczas tego wydarzenia, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat symboliki neonowych, nadrzecznych ptaków, procesu ich tworzenia i roli, jaką odgrywają w sztuce. Artystki odpowiedzialne za tę instalację, Julia Bistuła i Konrad Gelert, opowiedzą także o historii neonów w Warszawie. Spotkanie będzie okazją do otrzymania upominków związanych z wystawą ptaków.

Artyści-pomysłodawcy instalacji wykorzystali do jej stworzenia materiały pochodzące z recyclingu oraz darowane przez naturę: starą folię, blachy, piasek, gałęzie drzew, kamienie czy pestki słonecznika. Część z nich przyniosła sama Wisła. Całość dopełnia prezentacja archiwalnych pocztówek z lat 60. i 70. XX wieku prezentujących warszawskie neony.

Wystawa powstała na zamówienie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i została otwarta podczas wydarzenia Przełom Roku w Dzielnicy Wisła. Szczegółów na temat finisażu i samej wystawy można poszukać na Facebooku.

Jednak to nie koniec atrakcji nad Wisłą na ten tydzień. W niedzielę Dzielnica Wisła zaprasza na kreatywne spotkanie z Janem Sajdakiem na plaży Saskiej. Ten artysta-rzeźbiarz jest twórcą wiklinowych konstrukcji znajdujących się w pobliżu plaży. Już w najbliższą niedzielę będzie można dołączyć do innych w procesie dekorowania wiklinowej wioski. Warsztaty z wikliniarstwa będą urozmaicone ogniskiem i występem muzycznym zespołu Jana Sajdaka – Sen Motyla. Więcej informacji na temat planowanego wydarzenia można znaleźć na Facebooku.