W roku 2023 do Biura Rzeczy Znalezionych w stolicy Polski, Warszawie, trafiło aż 10,7 tysiąca przedmiotów. To oznacza wzrost o 1,3 tysiąca w porównaniu do poprzedniego roku. Przytłaczająca większość zgub to dokumenty, telefony, zegarki i różnego rodzaju elektronika.

Siedziba tej niesamowitej instytucji znajduje się na ulicy Dzielnej 15. W ciągu ostatniego roku zgromadzono tam 6 tysięcy dokumentów i niemalże 4,7 tysiąca innych przedmiotów. Między innymi portfele, gotówkę, 695 telefonów komórkowych, 263 zegarki, 90 tabletów, 86 laptopów, 54 czytniki e-booków, 33 rowery i 18 aparatów fotograficznych.

Najbardziej nietypowe znalezione przedmioty to masażer do stóp, namiot, dywan, klarnet, skrzypce, gitara, mikrofon, drążek asystujący w tańcu, plecak ratowniczy, elektroniczny pierścionek oraz dron. Zguby te trafiają do biura głównie za sprawą policji, Metro Warszawskie, Lotniska Chopina, Tramwajów Warszawskich oraz centrów handlowych.

Personel instytucji skrupulatnie wyszukuje właścicieli zgubionych przedmiotów, próbując je zidentyfikować. Zadzwonią na numery telefonów pozostawione na wizytówkach lub wykorzystają ostatnio wybrane liczby w znalezionych telefonach. Jeżeli jest to możliwe, skontaktują się z nimi również drogą elektroniczną. W przypadku telefonów zablokowanych, informacje o znalezieniu przekazują odpowiednim operatorom telekomunikacyjnym. Około 14% rzeczy, które nie zawierają dokumentów ani danych kontaktowych, udaje się rocznie zwrócić właścicielom.

Biuro Rzeczy Znalezionych obsługuje też powiadomienia Poczty Polskiej dotyczące niemożliwych do dostarczenia przesyłek i przekazów. Jeśli chodzi o odbiór zgubionych przedmiotów, konieczne jest okazanie dowodu zakupu albo innego dokumentu potwierdzającego własność. Gdy to nie jest możliwe, np. w przypadku obrączki czy zegarka, trzeba dokładnie opisać zgubę, wskazać jej cechy charakterystyczne i okoliczności zaginięcia.

Zgubione przedmioty są przechowywane przez dwa lata. Po tym czasie prawa własności do nich przechodzą na znalazcę, pod warunkiem że odbierze je w wyznaczonym terminie. Jeżeli tego nie zrobi, stają się one własnością miasta stołecznego Warszawy.

Do tej pory Biuro Rzeczy Znalezionych przekazało 1366 przedmiotów Urzędowi m.st. Warszawy oraz jednostkom pomocniczym i organizacyjnym miasta, w celu realizacji ich zadań. Wśród nich było 229 tabletów, 165 rowerów, 105 telefonów komórkowych, 90 laptopów, 57 aparatów fotograficznych, 34 e-booki i 686 innych rzeczy. Część z nich – 146 tabletów i 41 laptopów – została przekazana na potrzeby akcji zbiórki sprzętu komputerowego dla uczniów warszawskich szkół, zainicjowanej przez Młodzieżową Radę m.st. Warszawy.

Informacje o zagubionych przedmiotach można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy informacyjnej Biura Rzeczy Znalezionych, na Elektronicznej Tablicy Ogłoszeń Urzędu m.st. Warszawy oraz na stronie BIP.

Warszawskie Biuro Rzeczy Znalezionych powstało 71 lat temu z inicjatywy Rady Narodowej m.st. Warszawy. Dziś funkcjonuje w ramach Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy.