Obchody dnia Warszawy są doskonałą okazją, aby poinformować, że następna edycja Wielkiego Testu Wiedzy o Warszawie jest zaplanowana na 22 czerwca 2024 roku. Proces zgłoszeń do udziału jest już otwarty, jednak zapraszamy do przyspieszonych zgłoszeń, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Ten drugi test, stworzony przez Urząd Miasta, Gazetę Wyborczą i Muzeum Warszawy, oferuje szansę na wygranie nagród pieniężnych.

Podczas poprzedniej edycji konkursu pytano o takie kwestie jak populacja Warszawy przed II wojną światową, patron Warszawy Centralnej czy miejsce nakręcenia „Filmu balkonowego”. Zwycięzcą okazał się student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Mateusz Glinka.

Tegoroczna edycja nie zabraknie pytań dotyczących historii miasta, ale też aktualnych wydarzeń. Autorami pytań są dziennikarze z Gazety Wyborczej Warszawa oraz varsavianiści z Muzeum Warszawy.

Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca o godzinie 11:00 w Muzeum Warszawy zlokalizowanym na Rynku Starego Miasta 28 (Lapidarium). Rejestracja do udziału w konkursie będzie możliwa maksymalnie do 19 czerwca, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem specjalnego formularza.

Wielki Test Wiedzy o Warszawie jest skierowany głównie do wielbicieli miasta, jego historii i życia codziennego. Uczestnicy powinni posiadać wiedzę nie tylko z obszaru historii, ale również z zakresu takim jak kultura czy sport warszawski. Test składa się z 45 pytań zamkniętych na które uczestnicy mają 45 minut. Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe: 2 tys. zł dla zwycięzcy, 1,5 tys. zł dla drugiego miejsca oraz 1 tys. zł dla trzeciego miejsca.

Wszyscy biorący udział w teście mają możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Warszawy.

Poprzednie edycje testu odbyły się w latach 2018 i 2019. Po przerwie w poprzednim roku Urząd Miasta zdecydował wrócić do tej formy aktywności dla miłośników stolicy. Test organizowany jest przez Gazetę Wyborczą Warszawa, a głównymi partnerami są m.st. Warszawa oraz Muzeum Warszawy.