Na jednej z najbardziej charakterystycznych ulic Warszawy, Krakowskim Przedmieściu, właśnie rozpoczęło się dekorowanie przestrzeni miejskiej na nadchodzące święta. W tym roku warszawiacy i odwiedzający miasto będą mieli okazję podziwiać iluminacje o zmienionym charakterze, bowiem ów rok przeniesie nas w podróż sentymentalną do lat 50. i 60. XX wieku. Stolica na ten czas odzyska blask charakterystycznych dla tamtych lat dekoracji świątecznych, inspirowanych estetyką PRL-u oraz kryształowych ozdób, które zna każde dziecko z wizyt u babci.

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie jest instytucją odpowiedzialną za realizację tego projektu. Aktualnie trwają prace montażowe nad tegorocznymi iluminacjami, które zdecydowanie odbiegają od stylistyki poprzednich lat. Przygotowano specjalne dekoracje nawiązujące do estetyki retro, które będą ukłonem w stronę lat 50. i 60. Ozdoby będą reprezentować typowe dla tamtego okresu elementy, takie jak lampki choinkowe czy bombki w kształcie muchomorów, ale również kryształowe bibeloty, którymi wypełnione były kredensy naszych babć.

Planowany jest montaż dekoracji na Trakcie Królewskim oraz ulicy Świętokrzyskiej przy użyciu różnorodnych ozdób i łańcuchów świetlnych. Ponadto, przestrzeń miejska zostanie wzbogacona o wolnostojące instalacje – relikty z epoki PRL, na przykład saturatory czy wagi sklepowe. Dla najmłodszych mieszkańców miasta zaplanowano iluminacje przedstawiające zabawki, które kojarzyć się będą z dzieciństwem ich rodziców i dziadków – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Serdeczne, zimowe wieczory na Placu Zamkowym uprzyjemni swoją obecnością 27-metrowa multimedialna choinka wykonana z nowoczesnych materiałów, które są zarazem energooszczędne. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli również podziwiać iluminacje w kształcie kultowego samochodu Syrenka i motocyklu Ryś. ZDM zwraca uwagę, że użyte diody eko-LED zużywają 10 razy mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie, co potwierdza dbałość o ekologiczność projektu. Firmą odpowiedzialną za produkcję i montaż dekoracji, a także ich późniejszą demontaż i przechowywanie do następnego sezonu, jest – jak w poprzednich latach – Multidekor.

Pod koniec roku, na początku grudnia, warszawiacy będą mogli podziwiać pełną krasę nowych, nostalgicznych ozdób świątecznych.