Warszawscy strażacy uczestniczą w nocnych ćwiczeniach mających na celu nauczenie ich skutecznego oraz bezpiecznego prowadzenia operacji ratunkowych na stacjach metra. Szkolenie koncentruje się na wydobywaniu rannych spod pociągów metra, a także sprawnym przeprowadzaniu akcji ewakuacyjnych w sytuacjach, gdzie stacje są wypełnione dymem.

W przeciągu trzech kolejnych nocy, podczas przerwy w kursowaniu metra, stacje zamieniają się w teren szkoleniowy dla strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 7 zlokalizowanej na ulicy Powstańców Śląskich. Stacja Bemowo to miejsce, gdzie między innymi odbywało się ćwiczenie ewakuacji rannych spod pociągów metra.

Ćwiczenia te skoncentrowane są na działaniach ratunkowych w ekstremalnych warunkach. Jednym z elementów szkolenia jest nauka korzystania z różnorodnego sprzętu oraz reagowanie adekwatne do rozwoju sytuacji. Ostatnio strażacy ćwiczyli między innymi ewakuację rannych przy pomocy noszy płachtowych, noszy rolowanych (MSTS – Tactical Streacher) oraz noszy podbierakowych.

Również symulowane są akcje ratunkowe w warunkach pożaru czy silnego zadymienia. Aby uzyskać realistyczne warunki szkolenia, wykorzystywane są świece dymne. Takie ćwiczenia odbywają się cyklicznie w każdym miesiącu. W tym roku strażacy doskonalili już swoje umiejętności na stacjach: Szwedzka, Młynów i Świętokrzyska.

Ćwiczenia te nie są jednak jedynymi prowadzonymi na stacjach metra. Przykładowo, w lutym bieżącego roku, 33 kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyło w szkoleniu na stacji Bródno. Celem tego treningu było nauczenie przyszłych strażaków jak udzielać pomocy poszkodowanym w sytuacjach ekstremalnych, takich jak pożary czy inne niebezpieczne zdarzenia.