Atmosfera świąt Bożego Narodzenia zaczyna zalewać warszawskie ulice. W przeszłym tygodniu zostały zapalone świece na choince na placu Zamkowym podczas ceremonii, którą poprowadził prezydent Rafał Trzaskowski. Przez cały weekend, liczne koncerty, teatralne przedstawienia i silent disco tworzyły radosną atmosferę w mieście. Ale to tylko początek – wiele innych atrakcji czeka jeszcze na mieszkańców i gości Warszawy.

W ostatni weekend masy ludzi miały okazję podziwiać piękne iluminacje świąteczne. Na Rynku Starego Miasta otwarto lodowisko, a plac Pięciu Rogów stał się miejscem zimowego silent disco. Przy Hotelu Bristol oraz na placu Zamkowym można było zobaczyć spektakle teatralne inspirowane tradycją kolędowania. Natomiast świąteczne piosenki rozbrzmiewały na żywo dla spacerowiczów. Te wydarzenia to jednak tylko część tegorocznych obchodów nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia w stolicy.

Najbliższe dni przyniosą kolejne emocje – 12 grudnia, w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, odbędzie się koncert „Warszawskie Kolędowanie”. Wystąpią na nim znani polscy artyści, takie jak: Kayah, Natalia Kukulska, Natalia Szroeder, Urszula, Stanisław Sojka, Ewa Farna, Natalia Nykiel oraz chóry: Chór SGGW w Warszawie i Chór Dziecięcy ZPSM nr 4 w Warszawie. Muzyczne klasyki świąt zostaną zaprezentowane z akompaniamentem orkiestry Sinfonia Varsovia. Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada. Niestety bilety zostały już wyprzedane, ale koncert będzie transmitowany na żywo w TVN podczas wigilii.

Warszawski Festiwal Świąteczny to jednak nie tylko muzyka. Przez całe grudniowe dni na placach i ulicach miasta odbywają się różne wydarzenia. 16 i 17 grudnia, przy Hotelu Bristol i na innych miejskich placach odbędą się uliczne koncerty świąteczne, zakończone pokazem świateł. Będzie można usłyszeć występy Janka Traczyka, Sienny Gospel, Moniki Borzym z zespołem, Audiofeels oraz Chóru Akademickiego UW, Teatru A3 i Teatru Kalejdoskop. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich – udział w nim jest bezpłatny.

Od 15 grudnia na spacerowiczów czekać będą również niesamowite video-mappingi na ścianach Pałacu Staszica. Te animacje o powierzchni 1200 metrów kwadratowych są nowoczesnym połączeniem motywów świątecznych i naukowych z głównym bohaterem – Mikołajem Kopernikiem. Projekcje powstały dzięki współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz firmy Multidekor. Pokazy będą prezentowane w piątki, soboty oraz niedziele.

Na Skwerze Hoovera otwarto specjalną strefę dla dzieci, gdzie najmłodsi mogą bawić się na świetlnej karuzeli. Natomiast na Skwerze Twardowskiego można doświadczyć immersyjnego spektaklu – pierwszego takiego wydarzenia w przestrzeni miejskiej w Polsce. Animacje o powierzchni 3 na 52 metry (łącznie 156 metrów kwadratowych) zostaną wyświetlone na ziemi za pomocą 10 projektorów laserowych. Pokaz jest pełen kolorów i ruchu, a wszystko zsynchronizowane jest z muzyką Vivaldiego.