Raport dotyczący jakości życia w miastach europejskich został niedawno przedstawiony przez Komisję Europejską. Zgodnie z wynikami tego badania, Warszawa, stolica Polski, zdobyła wysokie oceny. Wysoko oceniono zarówno rynek pracy, jak i rozwój transportu publicznego, co przyczyniło się do poprawy ogólnej jakości życia.

Mieszkańcy Warszawy mogą być dumni, ponieważ ich miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce w aż trzech kategoriach. Są to łatwość znalezienia pracy, satysfakcja z komunikacji miejskiej oraz ogólna jakość życia, która zaznacza największą poprawę w ciągu ostatnich pięciu lat. Prezydent Rafał Trzaskowski wyraził swoje zadowolenie z wyników raportu oraz docenił zmiany, które nastąpiły w mieście podczas jego kadencji.

W skali porównawczej do innych miast, Warszawa plasuje się bardzo wysoko. Aż 66% mieszkańców uważa, że mają łatwość w znalezieniu dobrej pracy – prawie trzy razy więcej niż w Madrycie, Atenach czy Rzymie. Ponadto, blisko 60% warszawian jest zadowolonych z komunikacji miejskiej, co stanowi lepszy wynik niż w Tiranie, Belgradzie czy Budapeszcie. Prawie połowa mieszkańców Warszawy dostrzega znaczne polepszenie jakości życia na przestrzeni ostatnich pięciu lat, co stawia miasto przed takimi metropoliami jak Bolonia, Berlin czy Sztokholm.

Warszawa otrzymała również wysokie oceny w innych kategoriach. Aż 90% mieszkańców uznaje ją za idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Co więcej, prawie trzy czwarte warszawiaków czuje się bezpiecznie spacerując samotnie nocą, a tylko nieco ponad 10% czuje się samotnie.

Komisja Europejska uwzględniła w swoim raporcie zarówno miasta należące do Unii Europejskiej, jak i te spoza niej. Badania obejmowały miasta różnej wielkości oraz inne reprezentujące miasta danego kraju – w Polsce były to Kraków, Gdańsk i Białystok. Wyniki tego raportu pokazują ogólne tendencje zmiany jakości życia i zadowolenia z życia w mieście na terenie całej Europy.