Stolica Polski staje się miejscem spotkań dla tych, którzy cenią ciężkie brzmienia muzyczne. Zespół Metallica, gwiazda światowej sceny heavy metalu, wystąpi na PGE Narodowym 5 i 7 lipca. Wszystkim, którzy planują uczestniczyć w obu koncertach, zdecydowanie polecamy korzystać z Warszawskiego Transportu Publicznego jako najwygodniejszej opcji dojazdu. Przed tymi wydarzeniami, dostęp do Saskiej Kępy zostanie chwilowo ograniczony.

Metallica przylatuje do Warszawy jako część globalnej trasy koncertowej nazwanej M72. Muzycy zapewniają, że podczas każdego ze swoich występów zaprezentują różnorodną set listę, a na scenie towarzyszyć im będą zespoły supportujące.

Zdecydowanie najprostszym sposobem dotarcia na PGE Narodowy jest metro. Dodatkowo, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Koleje Mazowieckie mają przystanki w pobliżu stadionu, a ponadto most Poniatowskiego obsługuje regularne linie tramwajowe i autobusowe.

Przed rozpoczęciem koncertów, o 17:00, dostęp do Saskiej Kępy zostanie ograniczony. Do godziny 21:00 zakaz wjazdu obejmie obszar między aleją Poniatowskiego, aleją Waszyngtona, ulicą Międzynarodową, aleją Stanów Zjednoczonych i ulicą Wał Miedzeszyński oraz aleją Stanów Zjednoczonych, ulicami Afrykańską i Bora-Komorowskiego. Wyjątki dotyczą pojazdów posiadających identyfikatory SK, taksówek, jednośladów oraz autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego.

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na drogach, policja może podjąć decyzję o zamknięciu poszczególnych ulic. W przypadku zamknięcia Sokolej od Zamoście do Wybrzeża Szczecińskiego, autobusy linii 102, 125 i 202 zostaną przekierowane na ulice Targową i Kijowską do pętli Dworzec Wschodni (Kijowska), a 146 i 147 poprowadzą swoje trasy przez Wybrzeże Szczecińskie i Zamoście.

A jeśli zostaną zamknięte ulice Sokola, Zamoście i Zamoyskiego – objazdem będą jechały autobusy linii 102, 125, 135, 146, 147 i 202. Autobusy linii 102, 125 i 202 będą kursowały ulicami Targową i Kijowską do pętli Dworzec Wschodni (Kijowska), 135 poprowadzi swój trasę przez Targową, a 146 i 147 przez aleję Zieleniecką. W tym czasie, autobusy linii E-1 nie dojadą do przystanków przy stacji metra Stadion Narodowy, ale zostaną przekierowane na Wybrzeże Szczecińskie do mostu Świętokrzyskiego, a następnie do stacji Centrum Nauki Kopernik.

Po zakończeniu koncertów, około godziny 23:00, policja może zdecydować o zamknięciu dla ruchu mostu Poniatowskiego i Alej Jerozolimskich na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle’a. W takim przypadku zostaną wprowadzone trasy objazdowe dla tramwajów i autobusów.

Jeśli dojdzie do zamknięcia mostu – trasy objazdowe zostaną skierowane dla tramwajów linii 7 przez most Śląsko-Dąbrowski. Tramwaje linii 9 i 24 po stronie śródmiejskiej kończą trasy na placu Starynkiewicza, a po stronie praskiej na pętli Ratuszowa-Zoo. Tramwaje linii 22 na lewym brzegu Wisły będą kursowały z osiedla Piaski na plac Starynkiewicza, natomiast po drugiej stronie rzeki będą kursowały w pętli z i do ronda Wiatraczna, alejami Zieleniecką i Waszyngtona.

Autobusy linii 111, 117, 158, 166, 507, 521, N22, N24 i N72 zostaną przekierowane z zamkniętego fragmentu tras na most Łazienkowski. Autobusy linii 146 i 147 jadące w kierunku Dworca Wschodniego nie skręcą w Aleje Jerozolimskie na rondzie Waszyngtona, ale zostaną przekierowane na aleję Zieleniecką. Wrócą na swoją trasę na Targowej w kierunku alei Zielenieckiej, a stamtąd dotrą do ronda Waszyngtona.

W przypadku zamknięcia ruchu tramwajowego na Alejach Jerozolimskich i moście Poniatowskiego zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa oznaczona jako Z-9. Autobusy będą kursować między rondem Wiatraczna a placem Zawiszy przez most Łazienkowski.

Po zakończeniu koncertów dodatkowe autobusy linii 138 i 509 wyjadą na trasę. Możliwość ich skorzystania będzie z przystanków 03 i 04 na rondzie Waszyngtona, a kierunek ich trasy to Bokserska i Gocławie oraz Winnica.

Na ulicach pojawi się też więcej tramwajów. Dodatkowe składy linii 9 z pętli Gocławek zostaną skierowane na zmienioną trasę ulicami Grochowską, przez rondo Wiatraczna, aleję Waszyngtona, przez rondo Waszyngtona, aleję Zieleniecką, Targową, Ratuszową, Jagiellońską do pętli Ratuszowa-Zoo. Tramwaje linii 26 będą kursowały z alei Zielenieckiej w kierunku Metra Młociny.

Metro również przygotowuje się na większą ilość pasażerów. Pociągi w kierunku Bemowa będą częściej podjeżdżały na stację.