Stolica Polski, Warszawa, niewątpliwie nie zna stagnacji. Rowerowe fanaberie wracają na główne arterie miasta za sprawą sieci Veturilo, która w tym roku rozrosła się dwukrotnie. W dodatku Rafał Trzaskowski, prezydent miasta, oddał w ręce społeczności klucz do świeżo ukończonego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na terenie Białołęki. To miejsce zapewni warszawskim seniorom szerokie spektrum zajęć już za kilka tygodni. Natomiast ulice centrum przetoczył się rolniczy protest.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce to zupełnie nowy obiekt, który niedługo będzie tętnił życiem. W jego wnętrzu znajdować się będą m.in. klubokawiarnia, salon fryzjerski oraz siłownia plenerowa. To tutaj odbędą się różnorodne warsztaty, jak np. nauka języków obcych oraz zajęcia artystyczne. Obiekt jest jeszcze w trakcie wyposażania. Zlokalizowany przy ul. Ceramicznej kompleks ma służyć każdemu mieszkańcowi dzielnicy, z naciskiem na seniorów, osoby niepełnosprawne i dzieci w wieku żłobkowym. Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a koszt inwestycji wyniósł ponad 37 mln zł.

Przebudzenie wiosny przyniosło ze sobą otwarcie sezonu miejskich rowerów Veturilo. Tegoroczna flota liczy 3281 jednośladów, w tym 300 elektrycznych i 30 tandemów. Stacje rowerowe, których liczba wynosi 329, wyposażone są w totemy informacyjne i stojaki. Cennik pozostał bez zmian – pierwsze 20 minut jazdy standardowym rowerem lub tandemu jest darmowe, kolejne 40 minut to koszt jednej złotówki. Rowerzyści będą mogli podążać trasami aż do Marek, Otwocka, Piaseczna czy Pruszkowa.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Warszawa otrzymała dodatkowe fundusze na projekty o zwiększonej efektywności energetycznej. Ponad 8 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje TBS przy ulicach Derkaczy i Agrestowej. Pierwszy budynek TBS zostanie oddany do użytku w roku 2025, drugi rok później. Łącznie powstaną tam 106 mieszkań. Jednym z budynków będzie Specjalistyczna Poradnia Rodzinna.

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) są miejscem, gdzie mieszkańcy mogą oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady remontowe, stare opony czy puste opakowania po farbach. W 2023 r. PSZOK-i przyjęły ponad 6 tys. ton odpadów. Cztery punkty tego typu działają w Warszawie – na Białołęce, Wilanowie, Woli i Bielanach. Są one czynne od poniedziałku do piątku oraz w soboty.

W marcu ruszył dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. Dla tego celu miasto zabezpieczyło aż 19 mln zł. W styczniu zakończył się pierwszy nabór, podczas którego zgłoszono 600 wniosków na sumę około 10 mln zł. Do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

Prezydent Rafał Trzaskowski wziął udział w lekcji o empatii do zwierząt, która odbyła się w jednej ze szkół podstawowych na Pradze-Południe. To część miejskiego programu edukacyjnego na rzecz ochrony praw zwierząt.

Projekt „Dzieci dla zwierząt” jest nowym edukacyjnym przedsięwzięciem, którego celem jest ochrona praw zwierząt i zapobieganie ich bezdomności. W pilotażu uczestniczy 16 miejskich szkół podstawowych i 50 nauczycieli. Projekt powstał w wyniku współpracy miejskich biur i jednostek, wspiera go również Ekopatrol Straży Miejskiej.