Zaplanowane na niedzielę 10 grudnia o godzinie 10.00 zakończenie siódmej edycji morsowania, poprowadzonej pod patronatem ratusza, będzie miało miejsce na warszawskiej plaży Rusałka. Odbędzie się tam radosna parada do rytmów gorących bębnów, podczas której wszyscy uczestnicy zanurzą się w wodzie. Ci najbardziej wytrzymali otrzymają upominki związane z morsowaniem.

Inicjatywa o nazwie „Cztery Pory Wisły – Szkółka Morsowa Dzielnicy Wisła” rozpoczęła swoje działania 5 listopada. W cotygodniowych spotkaniach wzięło udział blisko dwie tysiące osób, w tym pięćdziesięcioro dzieci wraz z opiekunami. Część uczestników przybyła na miejsce z psami, jednak te wolą obserwować zdarzenia z plaży niż wchodzić do wody.

„W trakcie tych wspólnych kąpieli powstała pewna forma społeczności. Ważne jest dla nas nie tylko pływanie w chłodnej wodzie czy korzystanie z sauny. Ceniąmy sobie wspólne przeżycia, które są jak uśmiechnięte krople wody. Cieszymy się smakiem pysznych zup, które rozgrzewają zarówno nasze serca jak i ciała. Każde następne spotkanie to radość, która wzmacnia naszą pasję i spaja więzi społeczności” – komentuje Jan Piotrowski, pełnomocnik ds. Wisły.

500 litrów zupy zostało skonsumowanych podczas morsowania. Jak co roku w grudniu Dzielnica Wisła zaprosiła sympatyków morsowania na uroczyste zakończenie szkółki morsowej. 10 grudnia na plaży Rusałka oraz Beach Bar Aquatica odbyło się wydarzenie, którego hasłem była „Wspólność”. Znaczy ona nie tylko dobrą zabawę, ale także wspólną odpowiedzialność za miejsca tak unikatowe jak warszawska Wisła.

Podczas każdej edycji morsowania uczestnicy oprócz pływania również sprzątali plaże i lasy łęgowe. W sumie prawie 200 wolontariuszy zbierało aż 19 tysięcy litrów śmieci. Celem było nie tylko korzystanie z dobrodziejstw natury, ale również dbanie o nią: morsujący mieli możliwość korzystania z sauny czy ogrzewania się przy ognisku jedząc zupę (mięsną lub wegańską). Skonsumowali oni wspólnie 500 litrów zup.

Zgodnie z planem, nadchodząca niedziela będzie dniem muzycznym. Uczestnicy finału morsowania przejdą w rytmicznej paradzie z Beach Bar Aquatica na plażę Rusałka. Tematem tygodnia będą „zaślubiny z rzeką”. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji uczestników w strojach tematycznych.

„Nie mamy wątpliwości, że nasz wspólny finał stanie się manifestacją siły i pasji do morsowania, Wisły i wspólnego spędzania czasu nad Wisłą przez cały rok. Stąd nazwa naszej inicjatywy: Cztery Pory Wisły. A Szkółka Morsowa Dzielnicy Wisła w nowej odsłonie pojawi się również w 2024 roku” – zapewnia Jan Piotrowski.

Podczas całego wydarzenia jednostka wodna Straży Miejskiej oraz zespół ratownictwa wodnego ze Stołecznego WOPR dbali o bezpieczeństwo uczestników. Na plaży można było liczyć na pomoc wyszkolonej grupy medycznej, która jednak nie musiała podejmować żadnej interwencji.

Jednym ze spotkań gościli przedstawiciele Warszawskich Wodociągów, którzy monitorują czystość wody w Wiśle na co dzień. Wyniki ich badań przeprowadzone przez wykwalifikowanych przedstawicieli laboratorium MPWIK nie pozostawiły wątpliwości – woda w Wiśle jest czysta!