Prace konstrukcyjne na trasie tramwajowej prowadzącej do Wilanowa są coraz bliżej ukończenia, a pierwsza jezdnia Ulicy Spacerowej powraca do swojego pierwotnego stanu. W związku z tym, planowane jest, że autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą mogły korzystać z tej trasy od początku grudnia, jadąc w kierunku ulicy Belwederskiej. W ciągu kilku najbliższych tygodni przewiduje się także przywrócenie ruchu samochodowego na Ulicy Spacerowej.

„Zawsze monitorujemy postęp prac na trasie tramwajowej do Wilanowa. Naszym priorytetem jest to, aby niedogodności, które obecnie napotykają mieszkańcy, kierowcy i pasażerowie, zostały jak najszybciej wyeliminowane. Prace na jednym pasie ruchu Ulicy Spacerowej są już na ukończeniu, dlatego przewidujemy, że autobusy będą mogły z niego korzystać już w grudniu” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy. Prezydent dodał również, że planowane jest zakończenie budowy tramwaju do Wilanowa przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024.

Zaistniałe warunki pogodowe są kluczowe dla pracowników budowy. O ile nie będą przeszkadzały intensywne opady czy mrozy, autobusy ośmiu linii powinny zacząć kursować po ulicach Spacerowej i Goworka od początku grudnia. Nowo wyremontowana jezdnia będzie tymczasowo wykorzystywana wyłącznie do ulepszania transportu publicznego.

Przewiduje się, że autobusy linii: 131, 167, 168, 501, 519, 522, N31 i N81 będą jechać w kierunku Belwederskiej, podczas gdy autobusy jadące w przeciwnym kierunku pozostaną na trasach objazdowych. Niektóre linie autobusowe nadal będą korzystać z objazdu przez ulice L. Nabielaka lub Sułkowicką. Autobusy linii 119 natomiast pozostaną na swojej dotychczasowej trasie.

Zmiany obejmują także przesunięcie ruchu drogowego na Ulicy Belwederskiej na skrzyżowaniu ze Spacerową i Gagarina. Organizacja ruchu nie zmieni się jednak, a kierowcy nadal będą mieli do dyspozycji jeden pas w stronę Mokotowa i jeden pas w stronę centrum.

Plan na następne tygodnie przewiduje, że pod koniec roku, razem z autobusami, po ulicach Goworka i Spacerowej będą mogli jeździć też kierowcy samochodów. Cały czas przewidziany jest jednak ruch w jednym kierunku – w kierunku Belwederskiej. Na Ulicy Gagarina zostanie otwarte północne pasmo ruchu.

Prace nad budową trasy tramwajowej do Wilanowa są już na półmetku. Zostało zakończone nie tylko układanie torów, ale także wymieniono 8 km rur ciepłowniczych w rekordowo krótkim czasie – od maja do września 2023 roku. To umożliwiło utrzymanie ciepłej wody dla ponad 200 budynków. W ramach prac powstało także 14 nowych komór ciepłowniczych, wiele z nich to rozległe podziemne pomieszczenia o konstrukcji betonowej.

Jednak budowa ciepłociągu na Mokotowie spotkała się z pewnymi problemami. Po rozpoczęciu prac okazało się, że zakres przebudowy sieci ciepłowniczej musi zostać rozszerzony. Kiedy wykonawca odsłonił rury, wyszło na jaw, że część z nich – zbudowana kilkadziesiąt lat temu – jest już w złym stanie technicznym. Dlatego podjęto decyzję o budowie ośmiu kilometrów nowych rur ciepłowniczych, co wpłynęło na cały harmonogram inwestycji.