W ramach działań profilaktycznych na rzecz młodzieży, otwocka policja zorganizowała specjalną konferencję pt. „Cyberuzależnienia – kiedy i jak technologie cyfrowe i social media szkodzą dzieciom”. Wydarzenie miało miejsce w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i było współorganizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Otwocku. To spotkanie edukacyjne było adresowane do osób pracujących na co dzień z młodzieżą – dyrektorów szkół, pedagogów, pracowników oświaty, a także rodziców.

Podczas konferencji wygłoszono dwa prelekcje. Pierwsza była przeprowadzona przez prof. Mariusza Jędrzejko, druga natomiast przez mgr Agnieszkę Taper. Uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się o zagrożeniach, które niosą za sobą technologie cyfrowe dla najmłodszych oraz o sposobach radzenia sobie z tymi trudnościami.

Cały pomysł na organizację konferencji zrodził się w głowie sierż. szt. Wiolety Wnuk, która jako profilaktyk otwockiej policji zauważyła wzrost problemów związanych z uzależnieniami od technologii cyfrowych oraz hejtem w Internecie wśród dzieci i młodzieży. Wnuk, obserwując te trudności podczas spotkań profilaktycznych w szkołach, postanowiła przygotować konferencję mającą na celu wsparcie pedagogów i rodziców w walce z tymi zagrożeniami.

Policja na terenie Otwocka od wielu lat współpracuje z lokalnym samorządem w kwestii bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dlatego też Starostwo Powiatowe w Otwocku zdecydowało się na objęcie honorowym patronatem wydarzenia i wsparło je finansowo.

Konferencję rozpoczął insp. Przemysław Dębiński, Komendant Powiatowy Policji w Otwocku, który przywitał zgromadzonych gości. Po nim głos zabrał prof. Mariusz Jędrzejko, który omówił zagadnienia związane z wpływem technologii na mózg dziecka, uczeniem się przez wzory medialne oraz nadmiernym pobudzaniem dziecka dopaminą. Druga prelekcja była prowadzona przez mgr Agnieszkę Taper i dotyczyła „higieny cyfrowej” oraz niebezpieczeństw płynących z korzystania z social mediów i technologii cyfrowych.

Konferencję zakończył Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, który wyraził swoją wdzięczność dla prelegentów za ich wkład w edukację na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.