Warszawskie biblioteki oferują swoim czytelnikom nowe zasoby w postaci książek, e-booków, audiobooków, filmów i gier planszowych o łącznej wartości 400 tysięcy złotych. Umożliwiły to zwycięskie projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2023.

Mieszkańcy stolicy zdecydowali się na propozycje mające na celu pobudzenie pasji czytelniczych oraz rozwijanie edukacji zarówno u dorosłych, jak i najmłodszych. To jedynie część planu dotyczącego systematycznego wzbogacania zasobów miejskich bibliotek, który jest finansowany z budżetu obywatelskiego i innych źródeł. Przykładowo, wyłącznie w roku 2022, samorząd miasta przeznaczył na ten cel aż 5,5 miliona złotych.

Udogodnienia dla czytelników

Twórcy projektów podkreślają, że możliwość wypożyczania nowości wydawniczych oraz materiałów multimedialnych w formie elektronicznej to sposób na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Dzięki temu osoby z trudnościami w poruszaniu się mają łatwy dostęp do produktów kulturalnych. W ramach projektu, zatytułowanego „Poprawa dostępności bibliotek żoliborskich dla osób z niepełnosprawnościami”, do miejskich wypożyczalni trafiły publikacje wydane dużym drukiem dla osób niedowidzących.

W Czytelni pod Sowami przy ulicy Generała Zajączka 8 oraz w Wypożyczalni przy ulicy Słowackiego 19A zamontowano specjalne pętle indukcyjne i urządzenia lektorskie. Dzięki temu osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą cieszyć się czystym dźwiękiem, bez zakłóceń powodowanych przez akustykę pomieszczenia.

W dzielnicy Wesoła czytelnicy będą mieli możliwość skorzystania z książkomatu, umożliwiającego wypożyczenie książek poza godzinami pracy biblioteki. Wybrane tytuły można zamówić online i odebrać we własnym tempie z automatycznego wypożyczalnika.

Spotkajmy się w bibliotece

Idea twórców projektów podkreśla istotność bezpośredniego kontaktu międzyludzkiego, szczególnie po okresie izolacji społecznej. Biblioteki na Woli i Rembertowie stają się miejscem nie tylko do wypożyczania książek, ale również organizują otwarte spotkania z popularnymi twórcami – pisarzami, poetami, blogerami czy youtuberami. Dodatkowo oferują możliwość udziału w cyklicznych turniejach gier planszowych.

Języki obce w dwóch dzielnicach

W dzielnicy Włochy oraz Bemowa mieszkańcy postawili na zgłębianie umiejętności językowych. Dzięki zwycięskim projektom biblioteki zakupiły książki w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim. Książki te dostępne są już do wypożyczenia w Wypożyczalni numer 28 przy ulicy 1-go Sierpnia 36a oraz w placówkach Biblioteki Publicznej na Bemowie.