Teatr Baj, który jest najstarszym istniejącym teatrem lalek dla dzieci w Polsce, obchodzi swoje 95-lecie. To wydarzenie zostanie uczczone uroczystą galą jubileuszową i premierą spektaklu „Małgosia i Jaś”. Wydarzenia te odbędą się 2 grudnia na scenie Teatru Baj, znajdującej się przy ulicy Jagiellońskiej.

Początki Teatru Baj sięgają roku 1928, kiedy to został założony na warszawskim Żoliborzu. Dzisiaj znany jest jako instytucja o nazwie „Baj”, którą przyjął dwa lata po swoim powstaniu. Wszystko zaczęło się od przedstawień inspirowanych szopką – formą tradycyjnego widowiska bożonarodzeniowego z udziałem kukieł. Obecnie teatr ma swoją siedzibę na warszawskiej Pradze, przy ul. Jagiellońskiej.

W ramach obchodów 95-tego rocznicy powstania, Teatr Baj zaprosił do współpracy twórców z uznanego kanadyjskiego Le Carrousel do stworzenia spektaklu „Małgosia i Jaś”. Sztuka, autorstwa Suzanne Lebeau, pod reżyserią Gervais Gaudreault, łączy elementy klasycznej bajki z dynamiczną, pełną emocji akcją na scenie. Spektakl będzie można oglądać od 2 do 9 grudnia 2023 r. oraz w lutym 2024 roku.

Przed premierą i galą jubileuszową odbyły się różne wydarzenia towarzyszące, takie jak premiera książki „Magiczna noc w teatrze” oraz prezentacje profili pracowników Teatru Baj w mediach społecznościowych teatru.

Goście Teatru Baj podkreślili, że jednym z najbardziej satysfakcjonujących aspektów ich pracy jest obserwowanie zaufania, jakim obdarzają ich młodzi i wrażliwi widzowie.

W 2020 roku zakończyła się kompleksowa modernizacja siedziby Teatru Baj na ul. Jagiellońskiej. Dzięki generalnemu remontowi budynek zyskał nowe życie. Modernizację przeszła główna sala widowiskowa, która posiada ruchomą scenę i 180 miejsc dla widzów, sala kameralna dla 25-osobowych grup oraz przestrzeń edukacyjna. Gości teatru szczególnie zachwyca nowy hol główny z ogromnymi malowidłami. Całość inwestycji pochłonęła niemal 28 mln złotych.