Osoby zamieszkałe w stolicy Polski mają możliwość wyboru swojego ulubionego miejsca kulinarnego, formy spędzania czasu wolnego, fotografii, inicjatywy społecznej, wydarzenia, ulubionej dzielnicy i osobowości warszawskiego roku. W trwającej edycji konkursu miejscowych, debiutuje nowa kategoria „Warszawa w sieci”, dedykowana twórcom internetowym angażującym się w promowanie informacji o metropolii za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Bartosz Kańtoch, organizator imprezy, zaznacza, że ósma edycja plebiscytu wprowadza nową kategorię „Warszawa w sieci”. Chodzi o to, aby docenić osoby korzystające z różnych platform społecznościowych do propagowania informacji o stolicy. Zauważa on rosnącą liczbę tych twórców i ich olbrzymie grono obserwujących. Przyznaje również, że ich wkład dla miasta jest nieoceniony i zasługuje na uwagę.

„Najlepsze w Warszawie” znane też jako Warszawiaki to cykliczny plebiscyt odbywający się pod auspicjami prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Został zapoczątkowany w 2014 roku z myślą o uhonorowaniu najwybitniejszych aspektów stolicy. Mieszkańcy miasta mają swobodę zgłaszania kandydatów oraz wyboru zwycięzców w decydującym głosowaniu.

5 lutego 2024 roku zostaną ogłoszone nominacje we wszystkich kategoriach. Liczba finalistów, którą ogłosi jury, wyniesie łącznie 118 osób – po 10 kandydatów w każdej z dziesięciu kategorii i 18 dzielnic Warszawy. Tego samego dnia rozpocznie się finałowe głosowanie, które potrwa do końca lutego. Zwycięzcy plebiscytu zostaną oficjalnie ogłoszeni podczas uroczystej gali na początku marca. Laureaci mogą spodziewać się nagród stworzonych przez utalentowanego artystę grafika, Andrzeja Pągowskiego.