W wyniku współpracy wielu instytucji, w tym Komendy Stołecznej Policji (KSP), Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Prokuratury, udało się rozbić grupę przestępczą specjalizującą się w przestępczości akcyzowej. Efektem miesięcznej pracy funkcjonariuszy jest aresztowanie 5 mężczyzn oraz konfiskata prawie 6 milionów papierosów bez polskich znaków skarbowych i ponad 13,5 ton tytoniu. Straty Skarbu Państwa wynikające z niezapłaconych podatków szacuje się na ponad 20 mln złotych.

Akcję przeprowadziły wspólne siły Policji z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji, Zarządu w Olsztynie CBŚP oraz funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Południe. Jak wynika z ich ustaleń, grupa przestępcza prowadziła działalność głównie na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego, powodując straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 20 mln złotych.

Na podstawie zebranych informacji, funkcjonariusze przeprowadzili szereg działań. W stolicy kraju aresztowano trzy osoby i zlikwidowano magazyn przechowujący blisko 5 milionów papierosów z podrabianymi znakami globalnie znanych marek tytoniowych. W powiecie mińskim odnaleziono na prywatnym terenie samochód dostawczy, w którym ukryto prawie 800 tysięcy papierosów bez polskich znaków skarbowych. Zabezpieczono tam również tytoń oraz broń strzelecką typu Mossberg i 20 sztuk amunicji różnego kalibru.

Działania policji kontynuowane były w powiecie wyszkowskim, gdzie w jednym z budynków gospodarczych odkryto i zlikwidowano punkt cięcia suszu tytoniowego. Na miejscu zabezpieczono ponad 6,5 ton tytoniu. Kilkanaście kilometrów dalej, na innej posesji, zatrzymano mężczyznę i skonfiskowano ponad 7 ton tytoniu przechowywanego na dwóch naczepach ciężarówek.

Kolejne działanie wymiaru sprawiedliwości miało miejsce w powiecie sieradzkim w województwie łódzkim, gdzie zneutralizowano profesjonalną linie pakowania papierosów. Skonfiskowano tam maszyny i urządzenia do pakowania papierosów oraz setki tysięcy opakowań różnych marek papierosów. Na miejscu zabezpieczono również ponad 27 tys. szt. papierosów.

Podsumowując, w ramach tej sprawy funkcjonariusze KSP, CBŚP, KAS aresztowali 5 mężczyzn w wieku od 38 do 57 lat, zamknęli punkty cięcia i pakowania tytoniu oraz skonfiskowali blisko 6 milionów papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy i ponad 13,5 ton tytoniu.

Zatrzymani zostali przekazani do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Południe, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz nieuiszczenia należnego podatku. W wyniku zgromadzonego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora sąd zadecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec czterech osób.