Policja często spotyka się z sytuacjami, w których osoby, na które nakładany był wyrok sądowy zabraniający prowadzenie jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, mimo to decydują się na prowadzenie samochodów. Według przepisów zawartych w art. 244 Kodeksu Karnego, takie postępowanie jest karalne i może skutkować pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Funkcjonariusze z Nasielska niedawno mieli do czynienia z takim przypadkiem – zatrzymali do kontroli drogowej 29-letniego mężczyznę, któremu wydano dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sytuacja ta miała miejsce w sobotę, 2 grudnia 2023 r. Podczas patrolowania miejscowości Andzin, policjanci prewencji nasielskiej jednostki około godziny 15:00 zdecydowali się na zatrzymanie kierującego seatem do kontroli drogowej. W trakcie sprawdzania danych kierowcy odkryli, że mieszkaniec gminy nasielskiej nie powinien nawet siedzieć za kierownicą.

Okazało się, że 29-latek posiadał zatrzymane prawo jazdy i na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Pułtusku miał nałożony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyźnie teraz grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 244 Kodeksu Karnego, kierowca jest winien przestępstwa niezastosowania się do zakazu prowadzenia pojazdów wydanego przez sąd, jeśli zakaz ten jest prawomocny, a kierowca mimo wszystko podejmuje decyzję o prowadzeniu samochodu.