Warszawa jest domem dla około 9 milionów drzew i liczba ta stale rośnie. W obecnej kadencji władz miejskich, na terenach zielonych miasta zasadzono ponad 600 tysięcy nowych drzew. Dnia dzisiejszego, zarówno te świeżo posadzone, jak i te, które od lat goszczą na warszawskiej ziemi, mają swoje wyjątkowe święto.

Dzień 10 października to data, w której obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Drzewa to niezwykłe rośliny, których wartość jest bezcenna – oczyszczają bowiem powietrze, pomagają obniżać temperaturę podczas upalnych dni, absorbują wodę po opadach deszczu oraz pozwalają się zrelaksować. Z tego względu, Warszawa każdego dnia dba o swoje drzewostany – chroni te, które od lat zdobią miasto i systematycznie sadzi nowe.

Ciągły wzrost liczby drzew na terenie Warszawy jest zauważalny z roku na rok. Tylko w trakcie obecnej kadencji dołączyło do nich ponad 600 tysięcy nowych okazów, a plany na jesień przewidują sadzenie kolejnych 30 tysięcy. Właśnie dziś, w Parku Świętokrzyskim, w ramach drugiej części inicjatywy „Zapuść korzenie w sercu miasta”, zorganizowanej przez Pałac Kultury i Nauki, posadzono 10 nowych drzew. W tym roku wybór padł na klony polne – rodzime drzewa, które są niezwykle odporne na suszę oraz zanieczyszczenia powietrza i gleby. Jeden z dzisiaj posadzonych klonów został poświęcony pamięci Jacka Kuronia.

7 października rozpoczęło się głosowanie w ramach pierwszej edycji plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku”. Tytuł ten otrzyma drzewo, które wyróżni się nie tylko swoimi gatunkowymi cechami, ale także swoją historią.