Włóczący się po drogach autobus na trasie Warka-Piaseczno stanowił poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżnych. Dostrzegli go stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego w Piasecznie. Stan techniczny pojazdu budził poważne obawy – przednia szyba była sklejona taśmą, widoczna korozja elementów nadwozia, a także nieszczelności w układzie hamulcowym. Zgodnie z regulaminami, autobus nie powinien był prowadzić dalszej podróży, a mimo to, kierujący decydował się na doprowadzenie pasażerów do celu, co poskutkowało grzywną w wysokości 200 złotych i konfiskatą dowodu rejestracyjnego.

Paragraf 18 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z końca 2002 roku jasno określa warunki techniczne oraz wyposażenie autobusów. Nie ma miejsca na akceptowanie sytuacji, w której kierowca, mimo świadomości fatalnego stanu technicznego pojazdu, decyduje się na podróż. Ten brak odpowiedzialności ze strony zarówno kierującego, jak i właściciela firmy transportowej, może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia przewożonych osób.

Informacja o autobusie w fatalnym stanie technicznym, który miał właśnie opuścić Warkę i kierować się do Piaseczna, dotarła do mundurowych z piaseczyńskiej komendy za pośrednictwem fanpage „policja_piaseczno” na Facebooku. Na podstawie tej wiadomości, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na miejscu rozpoczęli czynności mające na celu zlokalizowanie autobusu i sprawdzenie jego stanu technicznego. Byli pewni, że autobus wkrótce zatrzyma się na przystanku w Górze Kalwarii, więc postanowili tam na niego czekać.

Gdy pojazd zjawił się na przystanku, funkcjonariusze natychmiast przeprowadzili kontrolę techniczną. Ujawniło się, że przednia szyba była rozbita i prowizorycznie sklejona taśmą. Dodatkowo, policjanci stwierdzili znaczną korozję elementów nadwozia oraz nieszczelność układu hamulcowego. W rezultacie, 63-letni kierowca został ukarany mandatem w wysokości 200 złotych i stracił dowód rejestracyjny. Niesprawny technicznie autobus nie wrócił już na drogi powiatu piaseczyńskiego.

Niestety, ta sytuacja pokazuje, że niektórzy kierowcy nadal ignorują obowiązujące przepisy. Szczególnie kierowcy autobusów miejskich powinni zwracać większą uwagę na stan techniczny pojazdów, którymi prowadzą. Poruszanie się niesprawnym pojazdem stwarza zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale także dla przewożonych osób.

Apelujemy o czujność – jeśli widzicie kierowcę autobusu, który łamie zasady bezpieczeństwa lub porusza się niesprawnym technicznie pojazdem, nie bądźcie biernymi obserwatorami! Skonfrontujcie go z tym faktem i natychmiast powiadomcie policję!