Jak co roku, w związku z nadchodzącym Świętem Wszystkich Świętych, warszawscy stróże prawa zwracają się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Od środy wielu ludzi zacznie odwiedzać miejsca wiecznego spoczynku swych bliskich, co z pewnością spowoduje zwiększenie natężenia ruchu drogowego nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii, ale również na drogach prowadzących do miast na terenie całego państwa.

W nadchodzących dniach liczba patroli policyjnych na drogach wzrośnie – ich obecność ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pieszym, jak i podróżującym samochodem. Pragną oni przypomnieć, że odległość nie musi oznaczać prędkości – odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy i dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające czas i miejsce na odpoczynek pozwoli kierowcom dotrzeć do miejsca przeznaczenia bezpiecznie, mimo wzmożonego ruchu drogowego.

W tym okresie powinniśmy zapomnieć o rutynie za kierownicą. Organizacja ruchu w pobliżu wielu cmentarzy ulegnie zmianie, aby umożliwić każdemu bezkolizyjny dojazd do miejsca spoczynku bliskich. Po dotarciu na miejsce, warto pamiętać o odpowiedzialnym parkowaniu – zgodnie z przepisami, nie blokując wjazdu ani wyjazdu z żadnej drogi ani utrudniając dostępu do już zaparkowanych pojazdów. Szczególnie istotne jest również nie utrudnianie ruchu pieszym, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i rodzicom z małymi dziećmi.

Ruszając w drogę, należy skupić się na prawidłowej interpretacji znaków drogowych oraz sygnalizacji świetlnej, zwłaszcza w miejscach gdzie organizacja ruchu uległa zmianie. Jeśli natrafimy na policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniu, to jego sygnały i polecenia są priorytetem. W czasie Święta Wszystkich Świętych możemy spotkać przy cmentarzach również osoby nadzorujące ruch komunikacji miejskiej czy harcerzy – nie ignorujmy ich i wykonujmy bez dyskusji wydawane przez nich polecenia.