Na terenie Nadarzyna i Wólki Kosowskiej funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą stołecznej komendy przeprowadzili udaną operację, w wyniku której zatrzymano cztery osoby. Sprzedawali oni odzież i galanterię, na które bezprawnie nanosiły znaki towarowe uznanych globalnych marek. Szacuje się, że wartość nielegalnego towaru wynosi około 30 milionów złotych. Teraz podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności zgodnie z Ustawą prawo własności przemysłowej.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą stołecznej komendy przejęli podrabiane produkty kilku znanych na całym świecie marek. Śledztwo wykazało, że grupa ludzi w wieku od 34 do 49 lat mogła sprzedawać towary z fałszywymi oznaczeniami. Na podstawie tych informacji, funkcjonariusze rozpoczęli obserwację magazynów w Nadarzynie, gdzie podejrzewany towar był przechowywany.

W trakcie tej operacji zwrócili uwagę na mężczyznę kierującego VW Passatem, który zatrzymał się przy jednym z magazynów. W tym miejscu inni mężczyźni przekazali kierowcy paczki z towarem, które następnie załadował do bagażnika i wnętrza pojazdu. Policjanci kontynuowali obserwacje i zatrzymali mężczyznę, 33-letniego obywatela Turcji, którego samochód był pełen paczek z podrobionymi markowymi produktami, w tym obuwiem, odzieżą i perfumami.

Podczas rozmowy z zatrzymanym 33-latkiem funkcjonariusze potwierdzili swoje przypuszczenia o nielegalnym procederze. Okazało się bowiem, że mężczyzna kupił towary od trzech obywateli Sri Lanki i jednego obywatela Turcji, których policja zatrzymała w pobliżu magazynu. Wcześniejsze informacje policji sugerowały, że podejrzane osoby już sprzedawały nielegalny towar wielu klientom na terenie Nadarzyna i Wólki Kosowskiej.

W toku przeszukiwania pięciu magazynów oraz trzech kontenerów morskich w operacji udział brało 50 dodatkowych funkcjonariuszy z różnych wydziałów Komendy Stołecznej Policji oraz Biura do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji. Udało im się zabezpieczyć blisko 40 tysięcy sztuk różnych towarów, w tym prawie 30 tysięcy par obuwia, ponad 1750 sztuk odzieży, ponad 4560 sztuk perfum oraz ponad 3240 sztuk torebek i portfeli. Wszystko to oszacowano na sumę przekraczającą 30 milionów złotych. Dodatkowo zabezpieczono gotówkę w wysokości 24 tysiące złotych.

Czterem zatrzymanym osobom przedstawiono łącznie 62 zarzuty zgodnie z art. 305 Ustawy prawo własności przemysłowej. Oskarżono ich o działanie wspólnie i w porozumieniu oraz czerpanie stałych korzyści z handlu podrobionymi towarami. Teraz za swoje czyny mogą zostać skazani na karę do 5 lat pozbawienia wolności i zostali objęci dozorem policyjnym.