Przestępczość nie zna odpoczynku, a sposób zdobycia łatwej gotówki przez oszustów często polega na wyłudzeniach. Jednak dzięki intuicji i czujności 68-letniej mieszkanki powiatu legionowskiego, udało jej się uniknąć pułapki zastawionej przez przestępcę. Mężczyzna, próbujący podszyć się pod funkcjonariusza Policji, miał na celu wyłudzenie od starszej kobiety jej życiowych oszczędności. Na szczęście, podejrzenia co do natury rozmowy skłoniły kobietę do kontaktu ze swoim synem oraz zawiadomienia o incydencie Policję.

Potencjalnie narażeni na różnorakie formy oszustw są przede wszystkim seniorzy. Częstym modus operandi przestępców jest metoda „na policjanta” lub „wnuczka”. W walce z tego rodzaju przestępstwami profilaktyka odgrywa kluczową rolę, mając za zadanie edukację seniorów o potencjalnym zagrożeniu ze strony oszustów. Dlatego też policjanci z Legionowa dokładają wszelkich starań, aby dotrzeć do jak największej liczby osób starszych i ostrzec je przed łowcami łatwych ofiar, radząc jak postępować w sytuacji próby oszustwa.

Niedawno Policja w Legionowie została zawiadomiona o próbie przestępstwa. Oszust, udający policjanta, próbował zwieść 68-letnią legionowiankę, chcąc odebrać jej zgromadzone przez lata oszczędności. W ciągu rozmowy „fałszywy policjant” informował seniorkę, że jest obiektem zainteresowania „grupy specjalizującej się w napadach”, i to ona ma stać się ich kolejnym celem. W celu zwiększenia wiarygodności swojej historii, sprawca nakazał starszej kobiecie wybrać numer alarmowy 112 i potwierdzić jego dane. Niewiele później dźwięk kobiecego głosu dochodził do seniorki przez słuchawkę – kobieta podała się za operatora numeru 112 potwierdzając dane i opowieść „fałszywego policjanta”. Po krótkiej przerwie ponownie słyszała głos oszusta, który próbował ją zaangażować w działania policyjne przeciwko „grupie napadowej”. Jednak seniorka nie dała się nabrać i natychmiastowo zakończyła rozmowę. Całą sytuację opisała swojemu synowi i zgłosiła do właściwych służb.

PRZYPOMINAMY!!!

Aby uniknąć stania się ofiarą oszustwa, upewnij się, że przestrzegasz następujących zasad:
• nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy nieznajomym;
• zawsze zachowaj poufność swoich danych – takich jak wiek, adres, sytuacja materialna, numer konta czy hasło;
• jeśli naprawdę chcesz pomóc bliskim, spotkaj się z nimi osobiście – to da ci pewność, że twoje pieniądze nie wpadną w niewłaściwe ręce;
• pamiętaj, funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy lub dokonanie przelewu na jakiekolwiek konto w celu pomocy w działaniach policyjnych.