Na dotychczas nieskazitelnej kartotece 21-letniego obywatela z gminy Piaseczno pojawiło się pierwsze, lecz już bardzo poważne przewinienie. Młody mężczyzna stanął w obliczu zarzutu przemocowego rabunku, co skutkowało umieszczeniem go w areszcie na nadchodzące dwa miesiące. Wisi nad nim groźba otrzymania kary do 20 lat pozbawienia wolności.

W sobotni poranek 18 listopada 2023 roku, dyżurny oficer Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie otrzymał raport dotyczący dwóch młodszych mężczyzn, którzy najpierw zastraszyli nożem, a następnie okradli z pieniędzy 31-letniego pracownika firmy transportowej. Po otrzymaniu zgłoszenia, na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy referatu patrolowo-interwencyjnego. Zeznania pokrzywdzonego sugerowały, że dwóch sprawców zamówiło usługę transportu, a po wejściu do pojazdu skierowali kierowcę do wyznaczonej lokalizacji. Tam jeden z nich wybrał nóż jako narzędzie zastraszania, a potem zażądał gotówki. Policjanci natychmiast przystąpili do działań mających na celu identyfikację sprawców, jednak dysponowali jedynie ich rysopisem, nie posiadając żadnych informacji o ich obecnym położeniu czy kierunku ewakuacji.

Funkcjonariusze szybko zorientowali się, że w bliskim sąsiedztwie jest system monitoringu, który może przynieść odpowiedź na to pytanie. Analiza nagrań prowadziła do miejsca, gdzie mogli ukrywać się przestępcy. Wytypowane miejsce okazało się słuszne – w jednym z domostw znaleźli 21-latka oraz jego o rok młodszego towarzysza. Oba były zaskoczone pojawieniem się policji w mundurach. Podczas przeczesywania pokoju 21-letniego mężczyzny, funkcjonariusze odnaleźli nóż użyty do zbrodni, skradzione pieniądze oraz narkotyki – marihuanę.

Obaj mężczyźni zostali przeniesieni do aresztu policyjnego, a funkcjonariusze skoncentrowali się na zbieraniu i uzupełnianiu dowodów przestępczych. Pozwoliło to na postawienie zarzutów starszemu z mężczyzn, który, jak się później dowiedziono, precyzyjnie zaplanował cały incydent. Jego głównym celem było zdobycie pieniędzy.

Ze względu na konieczność zapewnienia prawidłowego przebiegu postępowania, na wniosek prokuratora, Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dwumiesięcznego aresztu. Groźba dla mężczyzny to do 20 lat pozbawienia wolności.

Cała sprawa jest nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową w Piasecznie.