Policjanci z Otwocka, specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, zidentyfikowali i aresztowali mężczyznę w wieku 25 lat, który stosował tzw. metodę „pracownik banku” do oszukiwania ludzi. Śledczy odnaleźli tego oszusta na terenie Katowic. W czasie interwencji funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w wysokości 12 300 PLN, 2 600 USD, a także 32 karty płatnicze i 15 kart SIM. Mężczyzna trafił za kratki na okres trzech miesięcy.

Mimo prowadzenia wielu kampanii edukacyjnych mających na celu uświadomienie ludzi jak unikać różnego rodzaju oszustw, w tym tzw. „metody na wnuczka” czy „metody na pracownika banku”, do komendy w Otwocku nadal zgłaszają się osoby, które padły ofiarami takich oszustw. Tym razem jedną z ofiar stała się pewna mieszkańka Otwocka, którą oszukał mężczyzna podający się za pracownika banku. Kobieta posłuchała instrukcji oszusta i straciła prawie 20 000 złotych.

Policjanci natychmiast podjęli działania wykorzystując swoje umiejętności i nowoczesne techniki śledcze, które okazały się skuteczne już na początkowym etapie. Śledczy są w stanie namierzyć przepływ elektronicznych transakcji pieniężnych, niezależnie od metody wykorzystanej przez przestępców. Dochodzenie doprowadziło ich do Katowic, gdzie po niespełna dwóch tygodniach od zgłoszenia zidentyfikowali oszusta i ustalili jego adres zamieszkania. Przygotowana akcja zakończyła się sukcesem – w jednym z katowickich mieszkań zatrzymano 25-letniego obywatela Ukrainy. Policjanci podczas przeszukania zabezpieczyli gotówkę – 12 300 złotych, 2 600 dolarów, dokumentację bankową, 32 karty płatnicze oraz 15 kart SIM.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące oszustwa, za co grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. 25-latek przyznał się częściowo do winy. Prokuratura Rejonowa w Otwocku wnioskowała o tymczasowe aresztowanie mężczyzny jako najbardziej adekwatny środek zapobiegawczy. Sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury, więc mężczyzna spędzi w areszcie najbliższe 3 miesiące.

Pamiętaj, że policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy i nie informuje telefonicznie o prowadzonych akcjach. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś się rozłączyć. Nie podejmuj pochopnych działań pod wpływem emocji lub presji czasu. Po rozmowie, powiadom o tym incydencie kogoś bliskiego, dzwoniąc na znany Ci numer telefonu. Jeżeli nie możesz skontaktować się z bliskimi, natychmiast zgłoś takie zdarzenie policji pod numerem 112.