Warszawskie Spotkania Teatralne, które są jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń scenicznych w stolicy każdego roku, zapraszają na swoją 44. edycję. Wydarzenie to odbędzie się od 18 maja do 1 czerwca, a spektakle będą prezentowane zarówno na dużej, jak i małej scenie Teatru Dramatycznego oraz Scenie Przodownik przy ulicy Olesińskiej. W programie znajduje się wiele przedstawień, które w poprzednim sezonie wyróżniały się na teatralnej mapie Polski.

Podczas tego festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć szesnaście spektakli w wykonaniu dziewięciu zespołów teatralnych, etiudy studenckie i projekty multimedialne. Sprzedaż biletów na 44. edycję Warszawskich Spotkań Teatralnych rozpoczęła się wczoraj. Wydarzenie to jest współfinansowane przez m.st. Warszawę i co roku przyciąga wielu miłośników sztuki teatralnej.

Wśród spektakli prezentowanych podczas festiwalu znalazły się między innymi „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły, który jest jednym z najważniejszych polskich spektakli 2023 roku i „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik z Teatru Pantomimy we Wrocławiu. Obydwa te przedstawienia poruszają temat śmierci i stawiają pytania o sens życia.

Prawdziwe historie także dostarczają wiele inspiracji dla twórców. „Dobrze ułożony młodzieniec” w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Nowego w Łodzi nawiązuje do międzywojennej biografii Eugeniusza Steinbarta i porusza temat nienormatywności płciowej. Poza tym na scenie pojawią się również „Mała piętnastka” w reżyserii Tomasza Mana z Teatru Nowego w Słupsku oraz „Nocny portier. Doświadczenie” w reżyserii Seby Majewskiego z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu – spektakl będący hołdem dla więźniarek obozów koncentracyjnych.

Warszawskie Spotkania Teatralne to nie tylko przegląd ciekawych spektakli, ale także mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty, slam dramaturgiczny, koncerty, a Mokotowska Scena Przodownik będzie miejscem prezentacji etiud studenckich i Przeglądu Małych Form Filmowych. Na otwarcie i zakończenie festiwalu zaplanowano również silent disco.