W Warszawie, świątecznie ozdobione pociągi metra, tramwaje i autobusy to tradycja, która utrzymuje się również w tym roku. Już 7 grudnia pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego, udekorowane w stylu bożonarodzeniowym, rozpoczną swoją podróż po stolicy. Dodatkowo, zostanie uruchomiona specjalna mikołajkowa linia obsługiwana przez zabytkowe tramwaje.

Warszawiacy, jak co roku, nie mogą się doczekać świąt Bożego Narodzenia bez specjalnego pociągu metra oklejonego świątecznymi grafikami. Ten popularny skład jest regularnie fotografowany przez pasażerów i goście miasta, a zdjęcia te są chętnie udostępniane w mediach społecznościowych. W tym roku także będzie można skorzystać z tej atrakcji – pociąg wyjedzie na trasę 7 grudnia wcześnie rano. Na początek pojawi się na linii M1 Kabaty-Młociny. Co tydzień będzie zmieniał trasę, a jego kursowanie zakończy się na początku stycznia.

Na pierwszy przejazd czeka także specjalny autobus przystrojony na święta. Tym razem będzie to elektryczny Solaris Urbino 18 o numerze 5899. Miejskie Zakłady Autobusowe zaplanowały jego kursy na trasach: 128, 175 i 503. Będzie można go spotkać na tych liniach aż do początku stycznia.

Po raz trzeci z rzędu na warszawskie ulice wyjedzie świąteczny tramwaj. Początkowo pojawi się na zwyczajnych liniach, które będą stopniowo zmieniane tak, by dotrzeć do wszystkich zakątków miasta, gdzie tylko docierają tramwaje. Tramwaj wyjedzie 7 grudnia, a od soboty będzie kursował na normalnych trasach. W weekend 9-10 grudnia pojedzie na linii 17, która prowadzi przez cztery galerie handlowe: Galerię Mokotów, Złote Tarasy, Arkadię, Galerię Północną oraz Halę Mirowską.

Specjalne mikołajkowe tramwaje linii M mają wyjechać na stołeczne torowiska w najbliższy weekend, 9-10 grudnia. Połączą pętle Wyścigi i Ratuszowa-Zoo jadąc trasą linii 4 – ulicami Puławską, Marszałkowską i Trasą W-Z. Będą kursować od godziny 12:00 do 19:00, co jest idealnym momentem na wycieczkę lub spacer po oświetlonym Trakcie Królewskim.

Kursy będą obsługiwane przez cztery zabytkowe wagony: dwa klasyczne z początku i końca lat 40. XX wieku oraz tzw. „parówki”, czyli wagony 13N z końcówki lat 60. ubiegłego wieku. W tramwajach linii M obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM, które będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wszystkie wagony wyposażone są w kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej.

Jeśli ktoś nie będzie miał okazji skorzystać z przejazdu zabytkowym tramwajem podczas najbliższego weekendu, ma szansę to zrobić 26 grudnia.