Atmosfera świąt coraz mocniej odczuwalna jest na ulicach polskiej stolicy. Już od tygodnia na obszarze Starego Miasta można podziwiać świąteczne dekoracje świetlne, które swoim wyglądem nawiązują do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Te iluminacje dodatkowo ożywione zostaną kolorowymi projekcjami animacji, które będą rzucać na fasady historycznych budynków warszawskich. Pionierskie metody wideo mappingu 3D zainaugurują ten tydzień.
Zaś od dnia 15 grudnia, w każdy weekend – od piątku do niedzieli, przez pełne godziny w przedziale czasu między 17:00 a 21:00, zarówno aleja spacerowa przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, jak i Pałac Staszica (fasada zwrócona w stronę pomnika Mikołaja Kopernika) przemienią się w tło dla magicznych występów. Krakowskie Przedmieście będzie stanowić plener dla świątecznego widowiska, które połączy ze sobą muzykę, choreografię oraz animacje zimowe.
Podczas realizacji całego projektu dekoracji świątecznych, nieodłącznym elementem jest technika mappingu. Za pomocą laserów, stworzona zostanie iluzja ruchu architektonicznych detalów Pałacu Staszica. Symbole związane z Bożym Narodzeniem posłużą jako narzędzie do opowiedzenia historii świąt, w której główną rolę odgrywa gospodarz – Mikołaj Kopernik. Z muzyką Antoniego Vivaldiego jako tłem, pokazy na powierzchni 152 metrów kwadratowych pozwolą przechodniom jeszcze głębiej zanurzyć się w świąteczną atmosferę.
Pierwszy z pokazów zabierze widzów w podróż do przestrzeni kosmicznej, badając temat związany z renomowanym astronomem. Drugi pokaz odsłoni magię świątecznej Warszawy lat 50. i 60. XX wieku. Animacje te stały się możliwe dzięki współpracy między Miastem Warszawą, Zarządem Dróg Miejskich, Polską Akademią Nauk oraz firmą Multidekor.
Dodatkowo, w ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego planowanych jest wiele innych atrakcji. W dnach 16 i 17 grudnia, przy Hotelu Bristol, na ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz na Skwerze ks. Jana Twardowskiego, odbędą się koncerty na świeżym powietrzu z okazji świąt, które zakończy pokaz świetlny. W repertuarze wystąpią między innymi Janka Traczyk, Sienna Gospel, Monika Borzym razem ze swoim zespołem, Audiofeels, a także Chór Akademicki UW, Teatr A3 i Teatr Kalejdoskop.