Jeśli planujesz spędzić nadchodzące święta w Warszawie, możesz oczekiwać nie tylko spektakularnej iluminacji Traktu Królewskiego, ale także mnóstwo innych atrakcji. Nawet turyści przybywający do stolicy w tym okresie na pewno znajdą coś dla siebie.
Iluminacje zlokalizowane na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście, a także na ulicach Świętokrzyskiej i Podzamczu, wprowadzone w stylu lat 50. i 60., zaskakują swoją kreatywnością. Ozdobione są m.in. modelami samochodów Warszawa i Syrena, motorowerem Ryś, saturatorami, wagą sklepową i telefonem z tarczą. To prawdziwy hit wśród mieszkańców Warszawy i odwiedzających ją gości. Skwer Hoovera zamienia się w magiczny świat retro zabawek i karuzel, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym. Wszystko to wykonane jest za pomocą energooszczędnej technologii Eco LED+.
Na Placu Zamkowym jak co roku postawiona została olśniewająca, 27-metrowa choinka, pokryta ponad 40 tysiącami kolorowych światełek LED RGB. Wychodząc z placu, trudno nie zauważyć 8,5-metrowego napisu „Warszawa”. Świecące ozdoby można również podziwiać na ulicach Nowy Świat i Świętokrzyska, a także w pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha”.
Oglądanie iluminacji staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki czasowemu wyłączeniu ruchu na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu, które zamieniają się w pieszy deptak. Ta piękna ekspozycja będzie dostępna do połowy lutego przyszłego roku.
Warte zobaczenia są również weekendowe pokazy animacji 3D, prezentowane na fasadzie Pałacu Staszica i alei spacerowej przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego. To integralna część projektu świątecznych iluminacji, zwanej mappingiem. Lasery ożywiają detale architektoniczne Pałacu Staszica, tworząc niezwykłe widowisko z muzyką Antonio Vivaldiego w tle. Pokazy mają miejsce co weekend od piątku do niedzieli, w godzinach od 17:00 do 21:00.
Od 24 do 26 grudnia oraz 30 i 31 grudnia oraz 1 stycznia widzowie będą mogli zobaczyć dwa wyjątkowe spektakle. Pierwszy z nich przeniesie nas w głąb kosmosu, podążając śladami słynnego astronoma, Mikołaja Kopernika. Drugi spectakl ukazuje pełne uroku wspomnienia świątecznej Warszawy lat 50. i 60.
Świąteczna atmosfera w Warszawie nie ogranicza się jednak tylko do iluminacji. Wielu obywateli i turystów odwiedza tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe w różnych dzielnicach miasta. Niezapomniane chwile można również spędzić na lodowiskach rozlokowanych w strategicznych miejscach Warszawy, takich jak Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki czy Górka Szczęśliwicka.
Jednym z unikalnych punktów programu są motywy świąteczne przygotowane przez inicjatywę sąsiedzką Moje Szmulki na praskiej ulicy Kawęczyńskiej. Tam można natrafić na kilka choinek oraz setki skrzatów, założonych na drogowe słupki.
Nie można także zapomnieć o specjalnych pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego, tradycyjnie ozdobionych bożonarodzeniowymi motywami. Tegoroczna trasa zaczęła się 7 grudnia, a od tego czasu autobusy i tramwaje stają się prawdziwymi gwiazdami mediów społecznościowych.
26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, na tory wyjadą historyczne tramwaje, oznaczone literą M. W godzinach od 12:00 do 18:00 będą kursowały ulicami Pragi, Śródmieścia i Woli. Wszystko to pod czujnym okiem członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy obsługiwać będą te klasyczne wagony.