Zaprojektowana trasa tramwajowa do Wilanowa jest obecnie w dynamicznym procesie budowy, przechodząc etap za etapem na mokotowskim odcinku. W planach na najbliższy tydzień jest przeniesienie placu budowy na fragment drogi Alei Sikorskiego i Witosa, prowadzący w kierunku Trasy Siekierkowskiej. Sytuacja ta spowoduje konieczność przeprowadzenia ruchu drogowego oboma pasami w obu kierunkach. Warto zaznaczyć, że planowane zmiany nie wpłyną na funkcjonowanie tras autobusowych.

Obecnie ekipy drogowe pracują nad układaniem asfaltu w rejonie skrzyżowania ulicy Jana III Sobieskiego, alei Witosa i Sikorskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem budowy, to już w nocy z 26 na 27 marca zostaną wprowadzone nowe regulacje ruchu dla kierowców. Istnieje jednak możliwość, że termin ten ulegnie jednodniowemu opóźnieniu.

Jak będzie wyglądać organizacja ruchu? Drogowcy zamkną nitkę Alei Sikorskiego i Witosa, która aktualnie jest używana. Kierowcy będą mogli korzystać z drugiej nitki, która do tej pory była zamknięta, prowadzącej od stacji benzynowej przy Sikorskiego do ulicy Idzikowskiego. Punkty przejazdu między tymi dwoma jezdniami pozostaną bez zmian.

Na skrzyżowaniu Jana III Sobieskiego z Alejami Sikorskiego i Witosa, kierowcy będą mogli skręcać w obie strony lub jechać prosto, tak jak było to do tej pory. Zawracanie nadal będzie możliwe na terenie stacji benzynowej. Dodatkowo, od strony Wisły drogowcy przewidzieli dwa pasy ruchu jadącego prosto przez skrzyżowanie oraz odrębny pas do skrętu w prawo przed ulicą Idzikowskiego.

W przypadku ulicy Sobieskiego, zostaną utrzymane dwa pasy – jeden do jazdy prosto i drugi do skrętu w prawo, zarówno od strony centrum jak i Wilanowa oraz przed ulicą Idzikowskiego. Wszystkie te zmiany nie wpłyną na trasy autobusowe. Informacje dotyczące przeniesionych przystanków można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Co dalej? W najbliższym miesiącu drogowcy planują kolejne modyfikacje na Alei Wilanowskiej. Kolejne zmiany są zaplanowane na maj, a dotyczyć mają Dolnego Mokotowa. Wykonawca planuje wprowadzić dwukierunkowy ruch na ulicy Spacerowej. W maju ma także nastąpić otwarcie wlotu ulicy Chełmskiej i przeniesienie prac na drugą część skrzyżowania.

A kiedy tramwaje? Zgodnie z deklaracjami wykonawcy budowy, firmy Budimex, techniczny tramwaj do Wilanowa ma zostać uruchomiony pod koniec kwietnia. Pasażerowie będą mogli dojechać tramwajem do Wilanowa, a dokładnie do przystanku przy Branickiego, już we wrześniu, z początkiem roku szkolnego.