6 kwietnia, w sobotę, po zimowej przerwie, autobusy sezonowej linii 800 wznowią swój kurs z Warszawy do Kampinosu. Komunikacja ta odbywa się w każdą sobotę i niedzielę, rozpoczynając się od węzła komunikacyjnego Młociny, a kończąc na cmentarzu i muzeum w Palmirach.

Jazda autobusami linii 800 stanowi idealną opcję na weekendowy wyjazd do Kampinoskiego Parku Narodowego oraz do muzeum i miejsc upamiętniających historię w Palmirach. Można tam zwiedzić ekspozycję ukazującą niemieckie egzekucje, które miały miejsce na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-43, a także walki podczas II wojny światowej. W okresie powstania warszawskiego teren ten był miejscem lokalizacji obozu Armii Krajowej liczącego kilka tysięcy osób.

Cmentarz w Palmirach, będący miejscem pamięci narodowej, jest miejscem pochówku ponad 2 tysiący Polaków, ofiar niemieckich działań w czasie II wojny światowej pomiędzy latami 1939 a 1943. Znajdują się tam groby takich postaci jak Janusz Kusociński – lekkoatleta, czy marszałek Sejmu – Maciej Rataj.

Autobusy linii 800, zaczynając od najbliższej soboty, 6 kwietnia, będą kursować w weekendy oraz święta (oprócz 15 sierpnia) aż do końca października, łącząc Kampinos z Młocinami. Ich przystanek końcowy znajduje się tuż obok muzeum w Palmirach, dlatego idealnie można połączyć zwiedzanie z spacerem, a potem wrócić do domu tym samym środkiem transportu.

Jest wiele ścieżek dla przechadzki, krótsza prowadzi czarnym szlakiem przez ścieżkę edukacyjną do Karczmiska i z powrotem do Truskawia, skąd można dostać się autobusami linii 210. Alternatywnie, można podążać niebieskim szlakiem do Pociechy, a potem zielonym – poprzez uroczysko Na Miny – do Dziekanowa Leśnego, gdzie autobusy linii 150 zatrzymują się.

Trasa autobusów linii 800 prowadzi przez METRO MŁOCINY – al. gen. M. Wittek – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga, kończąc na przystanku PALMIRY-MUZEUM.

Według planu, podróż autobusami linii 800 z Młocin do przystanku Palmiry-Muzeum trwa około 32 minuty. Autobusy te kursują co około godzinę i pół.