Od poniedziałku 30 września, doświadczamy ułatwień w ruchu drogowym na Placu Powstańców Warszawy. Drogowcy wprowadzili zmiany, które mają na celu poprawić komunikację w obrębie trwającej przebudowy kwartalnych ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda. Teraz możliwy jest przejazd od Świętokrzyskiej po stronie Narodowego Banku Polskiego.
Zarząd Transportu Miejskiego we współpracy z firmą budującą parking podziemny na placu uruchomił kolejny wyjazd. Ten ukierunkowany jest wzdłuż dawnego miejsca operacji Narodowego Banku Polskiego. Ruch od ulicy Wareckiej do Świętokrzyskiej odbywa się w jednym kierunku. Na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską, kierowcy mogą skręcić na obie strony lub jechać prosto. Wcześniej wydzielony został dodatkowy pas od strony Szpitalnej umożliwiający skręt w Boduena oraz wyjazd z Wareckiej do Boduena i Jasnej. W tym obszarze ruch jest dwukierunkowy.
Wprowadzone zostały także zmiany na ulicy Moniuszki, gdzie teraz ruch odbywa się w stronę Placu Powstańców Warszawy i dalej do Świętokrzyskiej, przechodząc przed Prudentialem.
Parking podziemny przy Placu Powstańców Warszawy, który oferować będzie 420 miejsc parkingowych rozłożonych na czterech kondygnacjach, jest bliski ukończenia. Budowla, która powstaje jako koncesja pomiędzy firmą IMMO Park Warszawa (część Mota-Engil Central Europe S.A.) i miastem, umożliwi przeniesienie parkowania z powierzchni na podziemne stanowiska. Inwestycja jest całkowicie finansowana przez koncesjonariusza, który przez 36 lat będzie zarządzał parkingiem. Po upływie tego czasu, obiekt przejdzie pod zarząd miasta. Za całość projektu odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego. Otwarcie parkingu planowane jest na bieżący rok.
W ramach większego projektu „Nowe Centrum Warszawy”, realizowane są zmiany w bezpośrednim sąsiedztwie placu. Trwa przebudowa kwartału ulic Złotej i Zgoda, z likwidacją starej nawierzchni i małej architektury miejskiej. W miejscu dawnego zjazdu do tunelu pod Marszałkowską powstaną zbiorniki retencyjne ukryte pod liniowym ogrodem.
Planuje się również zmiany w sąsiedztwie Domu pod Orłami, gdzie ma powstać urokliwy, zielony plac. Dzięki tym pracom nie tylko estetyka i funkcjonalność tej części miasta ulegną poprawie, ale stanie się też miejscem gromadzenia wody deszczowej, co jest szczególnie ważne w kontekście obecnych zmian klimatycznych.