Leśniczówka przy ul. Rydzowej to drewniany, historyczny budynek, który w roku ubiegłym przeszedł niesamowitą transformację. Aktualnie, jest to miejsce, w którym odbywają się lekcje z zakresu edukacji ekologicznej dla uczniów z warszawskich szkół, a wnętrza zdobią starannie odrestaurowane polichromie.
Leśniczówka posiada bogatą historię, sięgającą II połowy XIX wieku. Jest ona znakomitym przykładem architektury drewnianej, związanej z gospodarką leśną. Przez około 130 lat służyła jako dom dla leśniczych, którzy troszczyli się o drzewostan Lasu Kabackiego. Na liście zabytków znalazła się 36 lat temu.
Umowa na renowację tego historycznego budynku, położonego w Lesie Kabackim, została podpisana na początku 2022 roku. Prace trwały 18 miesięcy i były realizowane przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, kosztując łącznie 2,8 mln zł.
Ze względu na historyczne znaczenie budynku, remont został przeprowadzony pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Celem modernizacji było zachowanie unikalnej specyfiki obiektu oraz respektowanie jego zabytkowego charakteru.
Podczas renowacji udało się zachować część oryginalnej konstrukcji, wraz z rozkładem pomieszczeń i ich wyposażeniem. Wśród zachowanych elementów znalazły się drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i kuchenny. Ponadto odrestaurowano drewnianą podłogę. Inwestycja obejmowała również prace izolacyjne, murarskie, ciesielskie i konstrukcyjne, a także instalację nowych systemów: sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej.
Mimo znacznej degradacji drewnianej konstrukcji budynku, która wymagała wymiany, udało się zachować fragmenty oryginalnej dekoracji malarskiej. Wyeksponowano je jako tzw. świadków w każdym z pomieszczeń. Wiernie odtworzono polichromię w czterech z sześciu pomieszczeń.
Obecnie, wnętrza leśniczówki są nasycone kolorami typowymi dla kamienic z XIX i początku XX wieku: czerwień, bordo, łososie i błękity. Wygląda na to, że takie barwy były popularne także w architekturze drewnianej.
Współcześnie, leśniczówka służy jako miejsce do edukacji i twórczych warsztatów. Oprócz odrestaurowanych mebli, znajduje się tam również nowoczesny sprzęt edukacyjny: multimedialny oraz szklane gabloty.
Zajęcia w leśniczówce są prowadzone dla małych grup. Większe grupy mogą zwiedzać budynek podczas warsztatów leśnych lub spotkań organizowanych w pobliskim Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W grudniu, przedszkolaki i uczniowie z warszawskich placówek edukacyjnych uczestniczyli w zajęciach. Od lutego 2024 r. będą mogły z nich korzystać także osoby indywidualne.