Specjalistyczny zespół policjantów z Otwocka, którego głównym zadaniem jest zwalczanie przestępstw o charakterze gospodarczym, doprowadził do aresztowania dwóch mężczyzn. Zatrzymani to 28-letni obywatel Ukrainy i 26-letni mieszkaniec powiatu pruszkowskiego, którzy działali jako oszuści stosujący tzw. metodę „na pracownika banku”. Po złożeniu wniosku przez Prokuraturę Rejonową w Otwocku obaj sprawcy zostali umieszczeni w areszcie na okres trzech miesięcy.

Pomimo licznych kampanii informacyjnych mających na celu edukację społeczeństwa, nadal mamy do czynienia z dużym nasileniem praktyk oszustwa. Sprawcy są coraz bardziej kreatywni i wynajdują nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy od niewinnych ludzi. Szczególnie popularne są metody oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika banku”, które często kończą się utratą przez ofiary całych zgromadzonych przez życie oszczędności.

Problem oszustwa „na pracownika banku” znalazł się na biurku otwockich detektywów specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. Po otrzymaniu zgłoszenia, policja natychmiast rozpoczęła śledztwo. Zostało ustalone, że osoba podająca się za pracownika banku zadzwoniła do jednej z mieszkanek Otwocka i niestety, kobieta padła ofiarą oszustwa, tracąc 15 400 zł. Śledczy śladem sprawców dotarli aż do Warszawy.

Pod koniec stycznia lub na początku lutego, funkcjonariusze dokonali pierwszego aresztowania na terenie stolicy. Zatrzymany okazał się być 28-letnim obywatelem Ukrainy. W trakcie przeszukania jego samochodu i mieszkania, policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, debetowe karty płatnicze wystawione na różne osoby, karty SIM oraz gotówkę. Niedługo potem zatrzymano także drugiego mężczyznę – 26-letniego mieszkańca powiatu pruszkowskiego.

Zatrzymani odpowiedzą przed sądem za swoje czyny. Prokuratura Rejonowa w Otwocku skierowała wniosek do sądu o zastosowanie wobec obu podejrzanych środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania przez trzy miesiące.

Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.