W ciągu najbliższych dwóch dni mieszkańcy Polski będą mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Procedura ta odbędzie się 9 czerwca, zgodnie z harmonogramem, który przewiduje otwarcie lokali wyborczych od godziny 7:00 do 21:00. Ciekawym faktem jest to, że dla ułatwienia dostępu do lokali wyborczych, mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na darmową komunikację miejską w dniu wyborów.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez władze, w tych wyborach Polacy wybiorą łącznie 53 posłów do pięcioletniej kadencji w Parlamencie Europejskim. Nadszedł już czas, kiedy nie można już uzyskać zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. W stolicy kraju, z tej opcji skorzystało aż ponad 19 tysięcy osób. Dodatkowo, przed wyborami do spisu wyborców wpisało się tam ponad 50 tysięcy osób – to o ponad 31 tysięcy więcej niż podczas poprzednich wyborów pięć lat temu.

Jeżeli chodzi o sprawdzenie miejsca, w którym można oddać głos, mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z wyszukiwarki lokali wyborczych dostępnej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta lub w Centralnym Rejestrze Wyborców. W sumie na terenie stolicy przygotowano 847 miejsc do głosowania.

Co więcej, dla ułatwienia dotarcia do lokali wyborczych, mieszkańcy będą mogli korzystać z transportu publicznego bezpłatnie. Ta decyzja została podjęta przez prezydenta stolicy. Dodatkowo, osoby mające trudności z poruszaniem się, które jednak nie potrzebują specjalistycznego transportu, ale potrzebują pomocy w dotarciu na wybory, mogą liczyć na wsparcie ze strony Straży Miejskiej. Wystarczy zgłosić taką potrzebę pod numerem: (22) 598 69 30 w godzinach 7:00 – 19:00. Funkcjonariusze będą umundurowani i będą przewozić ludzi nieoznakowanymi samochodami.

Mieszkańcy powinni pamiętać, że cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę i będzie obowiązywać do momentu zakończenia głosowania. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00.