Podczas ostatniego weekendu, funkcjonariusze policji w Otwocku zatrzymali 58-letniego mężczyznę, który mimo wcześniejszego orzeczonego przez sąd zakazu, decydował się na prowadzenie pojazdu. Kontrola drogowa przeprowadzona przez patrolowców ujawniła jednak, że nieprawo jazdy było jedynym problemem mężczyzny. Badania potwierdziły obecność substancji psychoaktywnych, takich jak kokaina i amfetamina, we krwi zatrzymanego. Sprawa jest obecnie prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Otwocku, która podjęła decyzję o policyjnym dozorze nad zatrzymanym.

Całe zdarzenie rozegrało się na ulicy Matejki w Otwocku, gdzie policjanci podczas swojego patrolu zauważyli za kierownicą Peugeota znajomego im mężczyznę. Wydało im się to niecodziennym widokiem, gdyż wiedzieli, że 58-latek nie ma prawa prowadzić żadnego pojazdu mechanicznego. Postanowili skontrolować sytuację i przy użyciu sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych dali sygnał do zatrzymania. Mężczyzna zamiast posłuchać poleceń, przyspieszył i zdecydował się na skręt w jedną z bocznych ulic. Policjanci musieli zatem podjąć pościg, który zakończył się po kilku ulicach udanym zatrzymaniem kierowcy. Wyciągnęli go z radiowozu i od razu zauważyli jego nienaturalne zachowanie. Alkomat nie wykazał obecności alkoholu, jednak testy na narkotyki ujawniły obecność amfetaminy i kokainy w organizmie mężczyzny.

Po zatrzymaniu, 58-latek został przewieziony do komendy, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące jazdy pod wpływem substancji odurzających, prowadzenia pojazdu pomimo nałożonego sądowego zakazu oraz niezastosowania się do polecenia zatrzymania pojazdu przez policję. Za swoje czyny grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Rejonowa w Otwocku nadzoruje całą sprawę i po analizie zgromadzonego materiału dowodowego, postanowiła nałożyć na mężczyznę policyjny dozór. Chcemy przypomnieć, że nawet niewielka ilość alkoholu czy substancji psychoaktywnych może znacząco wpływać na koncentrację kierowcy, zwiększając tym samym ryzyko wypadku. Prowadzenie pojazdu pod ich wpływem może skutkować problemami z koordynacją ruchową, opóźnieniem reakcji, a w skrajnych przypadkach nawet utratą kontaktu z rzeczywistością.