Już dziś rano, nieco po godzinie 9:00, na nowych asfaltowych powierzchniach ulic Kasprzaka i Redutowej zaczął poruszać się ruch. Rozpoczęły tam kursowanie autobusy linii numer 105 oraz 167. Inauguracja nowej trasy tramwajowej na terenach Woli ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zakończenie budowy drogi wzdłuż trasy tramwajowej na ulicy Kasprzaka nastąpiło niedawno. Strabag, przedsiębiorstwo odpowiedzialne za realizację projektu, jeszcze podczas ostatniego weekendu dokonywało malowania linii i umieszczania nowych znaków drogowych. Docelowa organizacja ruchu została wprowadzona w poniedziałek, 5 lutego, oznaczając koniec utrudnień dla kierujących na odcinku od Redutowej do Skierniewickiej. Na skrzyżowaniu Wolskiej, Kasprzaka i Redutowej wszyscy pasy zostały udostępnione do użytku. Dodatkowo otwarto nową północną jezdnię przy ulicy Kasprzaka, która biegnie wzdłuż świeżo wybudowanego torowiska.

W poniedziałek, 5 lutego, rano do użytku oddano również wschodnią jezdnię ulicy Redutowej, prowadzącą w stronę ulicy Jana Olbrachta, co oznacza zakończenie utrudnień w tej okolicy. Obecnie obie jezdnie Redutowej są otwarte dla ruchu.

Przez ulicę Kasprzaka zaczęły poruszać się autobusy linii 105, jadące w stronę osiedla Górczewska i 167 jadące do Starego Bemowa lub Fortu Bemowo. Pasażerowie korzystają nadal z dwóch przystanków tymczasowych na Redutowej (Reduta Wolska 57 i 58) oraz na Kasprzaka (PKP Wola – Kasprzaka 51). Ta sytuacja ma trwać aż do odwołania.

Otwarcie ulic Kasprzaka i fragmentu Redutowej dla ruchu kołowego i pojazdów WTP to jeden z ostatnich etapów budowy nowej trasy tramwajowej na Woli. Prawie wszystkie składowe nowego połączenia są już gotowe, jedynie kilka ostatnich metrów torowiska na skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Goleszowskiej jest jeszcze do ułożenia. Pierwsze tramwaje prawdopodobnie ruszą trasą już w lutym. Jest to zielone torowisko, które ma długość 2,5 km.

Nowa trasa tramwajowa ma długość 3,5 km i posiada cztery przystanki. Pozwoli pasażerom dojechać z Woli do centrum w kilka minut. Na otwarcie tramwaju na Kasprzaka czekają mieszkańcy rozbudowujących się osiedli na Odolanach i okolic Jana Kazimierza. Skorzystają z niego nie tylko mieszkańcy Woli – tramwaj zapewni szybki dojazd do stacji kolejowej Warszawa Wola i krótszą drogę na Bemowo.

Termin otwarcia ruchu tramwajowego będzie zależał od warunków pogodowych, ale powinno to nastąpić nie później niż 25 marca. Jest to termin wynikający z umowy o zakończenie budowy.

Na skrzyżowaniu Wolskiej z Elekcyjną i Ordona nadal toczą się prace. Dla kierowców oznacza to że na Ordona mają jeszcze jeden pas – w każdym kierunku. Ulicą Wolską w stronę Redutowej samochody poruszają się dwoma pasami, a trzeci jest wykorzystywany do skrętu w Elekcyjną. Nie można skręcić w lewo w Ordona. Dojazd na Odolany od strony alei Prymasa Tysiąclecia jest możliwy ulicą Kasprzaka do Ordona. Po skrzyżowaniu na Wolskiej dalej są dwa pasy, a na wysokości nowej jezdni Kasprzaka dochodzi do nich trzeci. Jeden z pasów ulicy Wolskiej w kierunku Bemowa, pomiędzy Redutową a Sowińskiego, jest zamknięty. Dwa inne pasy są przejezdne.

Rowerzyści muszą poczekać na otwarcie nowych dróg wybudowanych po północnej stronie ulic Wolskiej i Kasprzaka. Prace związane z budową przejazdów na skrzyżowaniach z Redutową i Wolską nie zostały jeszcze ukończone. Piesi korzystają z naziemnego przejścia przez ulicę Wolską przy Redutowej do czasu uruchomienia linii tramwajowej.