Przygotujcie się na niezwykłe doświadczenia w świecie literatury. Tej nocy, książki ożyją na nowo, a miejsca, które znamy jako ciche punkty sprzedaży literatury, stanieją tętniącymi życiem ośrodkami kreatywności i zabawy. Tak ma się wydarzyć w Noc Księgarń, która odbędzie się już 13 października. W 170 różnych lokalizacjach w całym kraju, czytelnicy będą mieli okazję dość nietypowych doświadczeń związanych z literaturą, pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Piąta edycja Nocy Księgarń przyniesie ze sobą mnóstwo atrakcji dla miłośników książek. W najbliższy piątek 13 października księgarstwa zamienią się miejscem pełnym sztuki – poza czytaniem będzie można tańczyć, słuchać koncertów na żywo, oglądać filmy i przedstawienia teatralne oraz recytować poezję. Dodatkowo odbędą się spacery literackie, quizy oraz warsztaty dotyczące tłumaczenia, twórczości artystycznej, muzyki i projektowania okładek książek. Spotkania z autorami i autorkami to kolejny punkt w programie.

Wśród dodatkowych wydarzeń przewidziano m.in. historyczny spacer po śladach Norblina, współorganizowany przez Konrada Niemirę – autora książki „Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie”, laureata Tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty z Anną Taraską i Dominiką Czerniak-Chojnacką, autorkami „Dwa słowa”, które także zdobyły nagrodę literacką.

Podczas Nocy Księgarń odwiedź księgarnię Big Book Cafe, gdzie czekają na Ciebie specjalni goście. Sylwia Zientek poprowadzi wykład na temat artystek, a na Mokotowie zaplanowano rywalizację w literackich kalamburach między dwoma drużynami pisarsko-wydawniczymi.

Na tę wyjątkową noc ulicami stolicy będzie jeździł tramwaj pełen literatury, który oprócz spotkań autorskich będzie również miejscem koncertu Marcela Balińskiego (na pianinie) i Kuby Więcka (na saksofonie). Wszyscy pasażerowie mogą liczyć na książkowe upominki.