Tegoroczna obchody upamiętnienia Powstania Warszawskiego, które miało miejsce 79 lat temu, przypada na wtorek, 1 sierpnia. Dokładnie o godzinie 17 zostaną uruchomione syreny alarmowe, które będą trwać przez całą minutę. Ci, którzy przeżyli powstanie, zwracają się do publiczności z gorącym apelem, aby uczcić ten moment w stolicy Polski w odpowiedni sposób.

W dniu rocznicy, o godzinie 17, Warszawa zostanie owładnięta dźwiękiem syren. Dla uczczenia tej symbolicznej minuty ciszy, miasto zaplanowało specjalne przerwanie codziennej rutyny.

„Zwracamy się do wszystkich obywateli stolicy – zarówno mieszkańców jak i gości, a także turystów zwiedzających Warszawę – aby włączyli się w hołd i zatrzymali swoje pojazdy oraz przerwali chwilowo swoje spacery czy jazdę na rowerze” – tak brzmiał apel podpisany przez tych, którzy przeżyli powstanie oraz przez prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego.

Prezydent Trzaskowski szczególnie podkreśla znaczenie minuty ciszy. „Proszę o chwilę skupienia i ciszy, kiedy 1 sierpnia o godzinie 17 rozlegnie się dźwięk syren. Jest to moment bardzo osobliwy, kiedy całkowicie milknie Warszawa. Apelowałem do innych samorządowców, aby również oddali hołd swoim miastach i stopniowo staje się to tradycją ogólnopolską” – mówi Trzaskowski.

Janusz Komorowski, członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, również potwierdził poparcie dla tej inicjatywy. „Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich obywateli Warszawy, aby 1 sierpnia o godzinie 17 zatrzymali się i oddali hołd młodemu pokoleniu tamtego czasu, które było gotowe poświęcić swoje życie w walce o honor naszej Ojczyzny” – mówi Komorowski.

Oprócz syren alarmowych systemu ostrzegania ludności, harcerze uruchomią również ręczne syreny w kilku kluczowych lokalizacjach w mieście: na Powązkach (Gloria Victis i plac przed Domem Pogrzebowym), na Mokotowie (Metro Wilanowska), na Pradze-Północ (skrzyżowanie ulic Targowej i Kijowskiej), Pradze-Południe (skrzyżowanie ulic Fieldorfa, Zamienieckiej i Ostrobramskiej oraz rondo Waszyngtona), Śródmieście (Rynek Starego Miasta), Ursynowie (skrzyżowanie ulic KEN i Wąwozowej), Wilanowie (Przyczółkowa 29) oraz we Włochach (skrzyżowanie ulicy al. Krakowska z 1 Sierpnia).