Podczas wczorajszego spotkania mińskich stróżów prawa z seniorami, które odbyło się przy ulicy Piłsudskiego 27 w Mińsku Mazowieckim, głównym przesłaniem było „Nie daj się nabrać na wnuczka, na policjanta”. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości starszych osób o potencjalnym zagrożeniu stania się ofiarą przestępstwa. Instrukcje co do postępowania w sytuacji zagrożenia były także przedstawiane gościom. Zaszczyt gościa specjalnego przypadł jednej z mińskich seniorek, która nie dała się oszukać mężczyźnie, udającemu dzielnicowego, który usiłował ją przekonać o zagrożeniu jej oszczędności.

Jako część działań mających na celu ochronę bezpieczeństwa seniorów, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim regularnie organizują edukacyjne spotkania mające na celu zwiększenie świadomości o obecnych zagrożeniach. Najważniejszym tematem tych spotkań są różnorodne oszustwa skierowane przeciwko seniorom, a zwłaszcza te znane jako „na wnuczka, na policjanta”.

9 kwietnia, funkcjonariusze spotkali się z seniorami w mińskim „Klubie Seniora”, gdzie omówili strategie stosowane przez oszustów. Przykłady rzeczywistych przestępstw, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie powiatu mińskiego, zostały podane jako ilustracje. Niestety, skutkiem tych niefortunnych incydentów była utrata oszczędności przez pokrzywdzone osoby.

Podczas spotkania, seniorom udzielano rad jak rozpoznać fałszywego pracownika banku podczas rozmowy telefonicznej. Wyróżnionym gościem wczorajszego spotkania była kobieta z Mińska Mazowieckiego, która w marcu otrzymała telefon od mężczyzny, który podawał się za policjanta. Mężczyzna ten twierdził, że dokumenty osobiste seniorki wpadły w ręce przestępców, zagrażając tym samym jej oszczędnościom zgromadzonym na koncie bankowym. Jednak kobieta nie dała wiary tym słowom i po krótkiej wymianie zdań rozłączyła się. Ta wyjątkowa kobieta została podziękowana przez policjantów za jej rozwagę i brak podatności na manipulację.

Samodzielność i zaangażowanie seniorów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji podczas spotkania, były godne pochwały. Wielu z nich dzieliło się własnymi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami.