Dzięki dochodzeniom prowadzonym przez funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu komendy śródmiejskiej, udało się zidentyfikować i aresztować dwie osoby podejrzane o serię oszustw i kradzieży. Swoje nielegalne przedsięwzięcia przeprowadzali podając się za policjantów. Okazało się, że to para najbliższych krewnych – matka w wieku 45 lat i jej 26-letni syn.

Swoją proceder rodzeństwo to prowadziło w kilku miastach, jednak głównie w Warszawie. Zostało to potwierdzone przez tych samych policjantów, którzy ustalili ich tożsamość. Podejrzani wpadli w ręce prawa w Częstochowie, gdzie zatrzymała ich miejscowa Komenda Miejska Policji.

Ich metodą działania było podszywanie się pod funkcjonariuszy policji i wyłudzanie od starszych osób pieniędzy oraz kosztowności. W jednym z takich incydentów, który miał miejsce na ulicy Senatorskiej w Warszawie, ukradli od seniora kilka tysięcy złotych. Po zapoznaniu się z tą informacją, prawdziwi policjanci rozpoczęli intensywne działania w celu zatrzymania oszustów.

Dzięki efektywnej współpracy między Wydziałem do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Rejonowej Policji Warszawa I oraz Komendą Miejską Policji w Częstochowie, podejrzani zostali zatrzymani na terenie Częstochowy. Następnie zostali przewiezieni do warszawskiej komendy, gdzie usłyszeli formalne zarzuty dotyczące popełnionych przez nich kradzieży i oszustw.

Straty finansowe spowodowane ich działalnością mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Sąd, przychyliwszy się do wniosku Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ, orzekł o tymczasowym aresztowaniu oszustów na okres trzech miesięcy.

Nadzór nad postępowaniem w tej sprawie przejęła Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ. W tym kontekście apelujemy o ostrożność i zdrowy sceptycyzm w sytuacji, gdy ktoś prosi nas o pieniądze, zwłaszcza udając funkcjonariusza lub pracownika banku.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki pod pretekstem prowadzenia specjalnej akcji. Zachęcamy do zapoznania się z kampanią społeczną #ZnamTeNumery oraz przypominamy o funkcjonowaniu numeru telefonu 47 72 33 222, na który można zgłosić próbę oszustwa.