Rozkwitająca pasieka, zlokalizowana na Stacji Techniczno-Postojowej warszawskiego metra, stała się domem dla rozwoju pszczół z Kabat. Produkt pierwszego tegorocznego zbioru to miód wielokwiatowy, zebrany przez te zapracowane owady, które obecnie skupiają swoje wysiłki na akacjach w pełni kwitnienia, przynosząc do uli nektar z ich kwiatów.

Pomimo optymistycznych warunków dla pszczół, wynikających z łagodnej zimy, które mogą skutkować większym nasileniem chorób, pszczelarze z Kabat mają powody do radości. Jak informuje Janusz Kowalski, doświadczony bartnik odpowiedzialny za pielęgnację uli na południowym krańcu pierwszej linii metra, pszczoły są w dobrym stanie zdrowia i pierwszy zbiór miodu był bardzo udany.

Zebrany miód jest następnie rozlewany na terenie STP Kabaty do słoików o pojemności 115 ml, które są odpowiednio oznaczone etykietami. Taki słoiczek można zdobyć podczas miejskich imprez plenerowych, na których Metro Warszawskie ma swoje stoisko.

Obecnie, na terenie STP Kabaty znajduje się siedem uli, a w każdym z nich żyje około 20 tysięcy pszczół, choć do końca sezonu ich liczba może zwiększyć się dwukrotnie. Dozoruje je doświadczony pszczelarz, który regularnie monitoruje stan uli i ocenia kondycję pszczół. W razie potrzeby, pszczelarz podaje owadom leki. Obecnie widać znaczne ilości drugiego tegorocznego miodu, planowane jest więc kolejne miodobranie w najbliższych tygodniach, które zapewni miód akacjowy lub akacjowo-lipowy – jeśli lipy zakwitną podczas najbliższych dni.

Według pana Janusza, teren STP Kabaty oferuje pszczołom doskonałe warunki do życia. Znajduje się tam długa aleja lipowa (około 200 drzew), są dostępne także akacje, a za ogrodzeniem stacji rozciąga się Las Kabacki, pełen różnorodnych gatunków drzew. Dodatkowym atutem są wysiewane na terenie stacji techniczno-postojowej łąki kwietne.

20 maja, obchodzony jest Dzień Pszczoły. Na terenie STP, oprócz łąki bezpośrednio obok uli, znajdują się jeszcze trzy podobne, o łącznej powierzchni blisko 1000 m kw. Jedna z nich, znajdująca się obok stawu, służącego jako miejsce wypoczynku dla kaczek z Kabat, została założona w jesieni poprzedniego roku. Rośnie tam wiele gatunków roślin, takich jak ślazówka letnia, słonecznik zwyczajny, wiesiołek, rudbekia omszona, krowiziół zbożowy, nachyłek barwierski i jeżówka purpurowa.

Planowane jest jednak dalsze ukwiecanie STP Kabaty. W tym roku na kolejnych 300 m kw. ma powstać jeszcze jedna łąka kwietna. Pszczoły z metra na Kabatach, które niebawem będą swój Dzień Pszczoły (20 maja), mają już otwarte zaproszenie do skorzystania z nowego miejsca pełnego kwiatów.