Warszawscy detektywi specjalizujący się w odnajdywaniu kieszonkowców zintensyfikowali swoje działania przed nadchodzącymi świętami, skupiając szczególną uwagę na złodziejach operujących w centrach handlowych. W ostatnim okresie aresztowali siedem osób, które wpadły na gorącym uczynku w różnych rejonach stolicy. Zatrzymani, wśród których są obywatele Polski, Białorusi i Gruzji, odpowiedzą teraz za swoje przestępstwa. Kara, jaką muszą ponieść, może wynosić do 5 lat pozbawienia wolności.

Specjalistyczna sekcja „Kieszonek”, będąca częścią stołecznego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego, koncentruje się na monitorowaniu osób robiących zakupy w centrach handlowych przed Świętami Bożego Narodzenia. Szczególną uwagę zwracają na tych, którzy wykorzystują nieuwagę sprzedawców czy klientów sklepów wielkopowierzchniowych, kradnąc nie tylko towar, ale także portfele niewystarczająco uważnych klientów.

Ostatnio wywiadowcom udało się zatrzymać kilka osób, które kradły w różnych centrach handlowych. Na Mokotowie aresztowano trzy obywatelki Białorusi, które kradły ubrania, a następnie umieszczały je w bagażniku samochodu zaparkowanego w pobliżu. Straty wyniosły w tym przypadku 2 tysiące złotych. Inny obywatel Białorusi został schwytany podczas kradzieży perfum o wartości 1200 złotych w innej galerii handlowej na terenie Warszawy.

W Śródmieściu policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 40-letniego mężczyznę, który kradł różne przedmioty w sklepach jednej z galerii. Okazało się, że od maja tego roku był poszukiwany za kradzież biżuterii o wartości około 20 tysięcy złotych ze sklepu jubilerskiego w Bydgoszczy.

Za kradzieże odpowiedzą również dwaj aresztowani obywatele Gruzji. Zostali oni zatrzymani przez policję po kradzieży dwóch plecaków z Fiata Ducato zaparkowanego przy ul. Inżynierskiej. Wraz z plecakami zabrano 1000 złotych, dowód osobisty, prawo jazdy, książeczkę wojskową i dowód rejestracyjny. Ci sami mężczyźni są podejrzewani o kradzież torebki zawierającej 900 złotych, dowód osobisty, kartę bankomatową oraz klucze do mieszkania i garażu, której dokonali na ul. Chodeckiej. Przy nich znaleziono również telefon skradziony osobie w jednym z centrów handlowych na Pradze Północ.

Wszystkim podejrzanym przedstawiono zarzuty związane z ich przestępstwami. Za te czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas okresu przedświątecznego funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji nasilają działania skierowane przeciwko kieszonkowcom. Pojazdy komunikacji miejskiej oraz popularne węzły przesiadkowe są patrolowane przez większą liczbę umundurowanych policjantów. Intensywne działania podejmują również nieumundurowani funkcjonariusze, których głównym zadaniem jest aresztowanie sprawców przestępstw na gorącym uczynku.