Podczas wielonarodowej interwencji, która zaangażowała funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Polski oraz Policję Ukrainy, doszło do rozbicia kartelu narkotykowego o nazwie „Dwudziestki”. Współdziałanie z ukraińskimi organizacjami ścigania pozwoliło na wyłączenie z produkcji 3 nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki syntetyczne, a także na aresztowanie 15 osób. Zabezpieczono również substancje psychotropowe i narkotyki o wartości przekraczającej 11 milionów złotych. Na terenie Polski siły CBŚP współpracujące z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Komisariatem Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie zatrzymały trzy kobiety pełniące rolę kurierów i przejęły od nich 77 kg pseudoefedryny.
Dzięki intensywnej współpracy międzynarodowej, Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z Departamentem do Walki z Przestępczością Narkotykową na Ukrainie zdołało rozbić dobrze zorganizowaną grupę przestępczą zwanej „Dwudziestki”. Przeprowadzono także akcje mające na celu likwidację trzech laboratoriów produkujących narkotyki. Ostatnie działania na terenie Ukrainy miały miejsce w ubiegłym tygodniu pod nadzorem Prokuratury Generalnej Ukrainy. Śledztwo wykazało, że substancje psychotropowe były produkowane na Ukrainie lub przemycone z Egiptu.
Informacje dotyczące planowanego przemytu narkotyków do Ukrainy przez Polskę dotarły do Centralnego Biura Śledczego Policji w ubiegłym roku. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze CBŚP przy współpracy z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej oraz Komisariatem Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. W stolicy Polski, Warszawie, zatrzymano trzy kurierki związane z kartelem, które przemycały prekursory z Egiptu przez Polskę do Ukrainy. Podczas tej operacji przejęto 77 kg pseudoefedryny. Zatrzymanym kobietom przedstawiono zarzuty w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ochota. Ta akcja była jednym z wielu elementów współdziałania między służbami z Polski i Ukrainy.
W trakcie całej operacji aresztowano łącznie 15 osób, zabezpieczono 230 kg marihuany, 6 kg metamfetaminy, 83 kg pseudoefedryny, amfetaminę, mefedron, Alfa-PVP, jak również inne substancje wykorzystywane do produkcji narkotyków syntetycznych. Ich czarnorynkowa wartość wynosi ponad 11 milionów złotych. Ponadto, zabezpieczono pełne linie produkcyjne do tworzenia narkotyków syntetycznych, sprzęt do kopania kryptowalut, broń i amunicję, granaty oraz 65 samochodów o łącznej wartości przekraczającej 4 miliony złotych.
Cała operacja była wspierana przez europejską platformę EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne, której przewodzi Centralne Biuro Śledcze Policji. Jest to przykład skutecznej międzynarodowej współpracy w walce z przestępczością narkotykową i świadczy o zaangażowaniu polskiej Policji w działania mające na celu eliminację międzynarodowego przemytu narkotyków.