Pod auspicjami programu prewencyjno-kontrolnego o nazwie „PRZEWOZY 2024”, funkcjonariusze policji przystąpili do kolejnej serii inspekcji osób odpowiedzialnych za świadczenie lub pośrednictwo w transporcie pasażerskim. Tym razem, w trakcie tych działań, udało im się wykryć dwanaście przypadków naruszenia ustawy o transporcie drogowym oraz przepisów porządkowych. W konsekwencji, nałożono dwanaście mandatów karnych i skierowano jeden wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto, funkcjonariusze zdecydowali o zatrzymaniu trzech dowodów rejestracyjnych oraz jednego prawa jazdy.
Policja drogowa z Warszawy regularnie przeprowadza kontrole w ramach projektu „PRZEWOZY”. Podczas tych działań, analizują legalność działalności transportowej pod względem posiadanych uprawnień, stan techniczny pojazdów, ich oznaczenia oraz dodatkowe wyposażenie. Głównym celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom korzystającym z usług przewoźników, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. W ramach kontroli sprawdzana jest także legalność pobytu na terytorium kraju. Policję warszawską w tym zakresie wspierają funkcjonariusze Straży Granicznej i przedstawiciel stołecznego ratusza.
W trakcie działań przeprowadzonych w kilku lokalizacjach w Warszawie, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji poddali kontroli dziewiętnaście pojazdów. W rezultacie tej operacji, nałożono dwanaście mandatów karnych, skierowano jeden wniosek o ukaranie do sądu oraz zatrzymano trzy dowody rejestracyjne i jedno prawo jazdy. Ponadto, ujawniono sześciu kierowców bez wymaganej licencji oraz pięciu kierowców z niepoprawnym oznakowaniem – brakiem identyfikatora „TAXI”.
Warto przypomnieć, że na początku lipca inspektor Dariusz Walichnowski, Komendant Stołeczny Policji, oraz Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, podpisali porozumienie dotyczące realizacji zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy i porządku publicznego w ruchu drogowym na terenie miasta.
Stołeczna policja od wielu lat prowadzi nadzór nad miejscami, gdzie grupują się i parkują przewoźnicy korzystający z aplikacji mobilnych oraz taksówkarze. Prowadzą także działania mające na celu eliminację nieprawidłowości w zakresie transportu osób.
Działania te, mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i gości odwiedzających stolicę, będą kontynuowane.