Na 40. rocznicę powstania Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy wprowadza do swojego repertuaru 84 pełnometrażowe produkcje, w tym wiele światowych premier, a także wiele filmów krótkometrażowych. Od 11 do 20 października, z funduszami od m.st. Warszawa, wydarzenie odbędzie się w trzech kinach stolicy.

Tegoroczny festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem twórców filmowych z całego świata, dostarczając ponad 5 tysięcy zgłoszeń. Kolejne etapy selekcji pozwoliły na wyłonienie atrakcyjnego zestawu 84 pełnometrażowych i 58 krótkometrażowych filmów, które będzie można podziwiać w Kinotece, kinie Atlantic oraz Iluzjonie – tu zaplanowane zostały pokazy polskiej klasyki filmowej.

Festiwal przygotował sześć sekcji konkursowych z międzynarodowymi jury i atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi. Najbardziej prestiżową z nich jest nagroda Warsaw Grand Prix, ufundowana przez Prezydenta m.st. Warszawy i wynosząca 100 tys. zł, o którą powalczy 15 filmów z kraju i zagranicy.

Filmem inauguracyjnym jubileuszowej edycji festiwalu będzie „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego – poruszająca opowieść o Jerzym i Helenie Kulejach, jednym z najbardziej kolorowych małżeństw Polski lat sześćdziesiątych. Natomiast finałowy pokaz festiwalu zakończy rumuńsko-belgijsko-holenderska produkcja „Najeźdźcy” (reż. Teodora Ana Mihai), która będzie miała w Warszawie swoją światową premierę i jest jednym z piętnastu filmów w konkursie międzynarodowym.

Historia Warszawskiego Festiwalu Filmowego sięga 1985 roku. Dziesięć lat temu, w 2009 roku, dołączył do ekskluzywnego grona wydarzeń akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe, plasując się obok takich gigantów jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian czy Karlowe Wary. Jeszcze bardziej intensyfikuje to unikalny charakter tego wydarzenia, które stało się nieodłącznym elementem kulturalnej jesieni w stolicy. Poza możliwością obejrzenia nowych, znakomitych filmów, publiczność ma okazję spotkać ich twórców. Na przestrzeni ostatnich lat organizatorzy rozbudowali także część branżową festiwalu, oferując m.in. warsztaty dla młodych krytyków filmowych, dziennikarzy i filmowców.