Warszawa, znana metropolia, nieustannie stara się zwiększyć liczbę miejsc zasiedlonych przez rośliny. W ramach realizacji decyzji podjętej poprzez budżet obywatelski, do roku 2024 aż 90 wiat przystankowych zostanie obsadzonych rozchodnikami.
Rozchodniki na dachach przystanków to dowód, że rośliny mogą odnaleźć swoje miejsce nie tylko na ziemi, ale również nad nią. Ich liczba stale rośnie – jeszcze w 2023 roku było ich 50, dzisiaj jest już aż 116. W ubiegłym roku nadało się zielonego wyglądu 38 przystankom m.in. na Targówku i Ursynowie. Obecnie Zarząd Transportu Miejskiego kończy prace nad ustawieniem 6 nowych eko-wiat w dzielnicach Bemowo i Rembertów.
Eko-przystanki są bezpieczne dla ptaków dzięki wymianie dotychczasowych szyb. Zastąpione zostały one nowymi, oznaczonymi gęstą siatką kropek naniesioną techniką sitodruku. Dzięki temu ptaki są ostrzeżone przed potencjalnym zderzeniem ze szklaną powierzchnią.
Warszawiacy są zadowoleni z nowego wyglądu przystanków i co roku zgłaszają kolejne propozycje zielonych dachów do budżetu obywatelskiego. W 2024 roku Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczyna poszukiwanie wykonawcy dla kolejnych 81 eko-dachów i 9 nowych wiat przystankowych.
Eko-przystanki staną m.in. przy Metrze Bródno i Metrze Kondratowicza, Parku Olszyna, Rakowiecka-Sanktuarium, Metro Kabaty, Teligi, Metro Bemowo, pl. Kasztelański, Hala Wola, Dzieci Warszawy. Trzy projekty przewidują ustawienie nowych przystanków w Wawrze, Rembertowie i Ursusie.
Rozchodniki są doskonałe do „mieszkania” w mieście: dobrze znoszą różne warunki klimatyczne, nie potrzebują pielęgnacji i mogą rosnąć na torowiskach tramwajowych – ich liczba w Warszawie wynosi prawie 35 km. Najważniejsza jest jednak ich zdolność do oczyszczania powietrza, chłodzenia otoczenia i magazynowania wody. Jedno zadaszenie z rozchodnikami pochłania rocznie ponad 7 kg CO2 i redukuje zanieczyszczenie powietrza o 15-20%.
Jako pierwszy rozchodnik na dachu wiaty pojawił się w Warszawie w sierpniu 2020 roku. Test przetrwały bardzo dobrze, co przekonało do wyboru rozchodnika jako rośliny przystankowej.