Wyjątkowa okazja do zapoznania się z twórczością Moshego Vorobeichica, słynnego fotografa awangardowego znanego także jako Moi Ver, nadchodzi już niebawem. Jego prace, ukazujące społeczność żydowską i atmosferę Warszawy z czasów przedwojennych, będą dostępne do oglądania w Muzeum Warszawy przez kilka miesięcy. Wernisaż wystawy zaplanowano na 12 października.
Wystawa ta, pierwotnie prezentowana w prestiżowym paryskim Centrum Sztuki Pompidou, stanowi część programu obchodów 80. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Moi Ver to artysta znany ze swojego politycznego zaangażowania i awangardowego podejścia do fotografii, którego prace ukazują przedwojenną społeczność żydowską oraz dramat jej emigracji podczas II wojny światowej i holokaustu. Artysta uwiecznił także na swoich zdjęciach sceny z życia polskiej wsi, kulturę ludową i mieszkańców – zarówno Polaków jak i Żydów – ich codzienność i interakcje.
Ekspozycja zawiera ponad 300 eksponatów: od fotografii, przez plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy po dokumenty. Dzięki pracowitemu gromadzeniu i opracowaniu archiwów artysty, publiczność ma teraz możliwość zetknięcia się z niezwykle bogatym i różnorodnym dorobkiem Vorobeichica, który we Francji jest uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów fotografii awangardowej.
Wystawa pod tytułem „Moi Ver” będzie dostępna dla zwiedzających od 12 października 2023 do 4 lutego 2024 w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 32. Przez ten okres organizowane będą niedzielne oprowadzania i wtorkowe wykłady, a w czwartki wstęp na wystawę będzie bezpłatny. Wszyscy chętni będą mieli możliwość nauki szlachetnych technik fotograficznych. Młodzież ma do dyspozycji specjalne warsztaty społeczno-fotograficzne, które umożliwią stworzenie własnych portretów oraz fotograficznych opowieści o Warszawie.
Organizatorami wystawy są Centrum Pompidou, Muzeum Warszawy oraz Muzeum Sztuki w Tel Awiwie. Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Warszawy.