Znana placówka kultury i religii, Muzeum Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Górze Kalwarii, stała się miejscem niesłusznej czynności. W jej przedsionku niepostrzeżenie zniknęła skarbonka, która gromadziła datki od odwiedzających. Sprawca tego czynu uwiódł się myślą, że jest niewidoczny dla otoczenia, ale ostatecznie został prędko schwytany przez lokalnych stróżów prawa. Złodziejem okazał się 37-letni mężczyzna, na którego teraz ciąży perspektywa nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Nieszczęsny incydent został zgłoszony przez kustosza Muzeum Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów do Komisariatu Policji w Górze Kalwarii. Poinformował on pracowników komisariatu o kradzieży skarbonki z datkami z przedsionka budynku muzealnego. Skarbonka została później odnaleziona w jednej z toalet obiektu, ale była już całkowicie pusta. Dodatkowo, kustosz poinformował, że kamera monitoringu zarejestrowała całe zdarzenie, lecz tożsamość mężczyzny widocznego na nagraniu nie była znana.

Na miejsce interweniowali miejscowi stróże prawa, którzy skrupulatnie przeanalizowali materiał z kamery monitoringu. Dzięki precyzyjnej analizie nagrania, udało się zidentyfikować sprawcę. W tej czynności nieocenione okazało się doświadczenie miejscowych funkcjonariuszy, ich znajomość lokalnej społeczności i umiejętność rozpoznawania przestępców. Po kilku dniach od wydarzenia, 37-letni złodziej został zatrzymany. Mężczyzna przyznał się do winy, tłumacząc swój czyn stanem upojenia alkoholowego i desperacką potrzebą pieniędzy.

Mimo usprawiedliwień ze strony mężczyzny, za popełnione przestępstwo grozi mu surowa kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Nad procesem sprawiedliwości czuwa Prokuratura Rejonowa w Piasecznie.